Inhan Tehtaiden uudeksi toimitusjohtajaksi on nimitetty DI Tomi Juhola. Yamaha Motor -konserniin kuulu Inhan Tehtaat vastaa Buster, Yamarin ja Cross -veneiden valmistuksesta ja myynnistä.

Heinäkuun alusta Inhan Tehtaiden toimitusjohtajana aloittava Tomi Juhola on työskennellyt Inhan Tehtaiden palveluksessa lokakuusta 2013 ja viime vuodet yhtiön tuotantojohtajana. Samalla talous- ja hallintojohtajana vuodesta 2022 työskennellyt Jani Hyytiäinen siirtyy varatoimitusjohtajaksi ja talousjohtajaksi. 

Toimitusjohtajana vuodesta 2021 toiminut Christopher Sjöblom siirtyy Yamaha Motor Europen sivuliikkeiden maajohtajaksi vastaamaan Yamaha Motorin toiminnoista Ruotsissa, Tanskassa ja Norjassa. 

– Minulle on nyt oikea hetki siirtyä uusiin haasteisiin Yamaha Motorin organisaatiossa. Olen nauttinut ajastani Inhan Tehtailla ja yhtiön kasvusta ja kehityksestä. Luotan Inhan Tehtaiden menestykseen erittäin kyvykkään Tomi Juholan ohjaamana, Christopher Sjöblom sanoo.

Ennen siirtymistään Inhan Tehtaiden toimitusjohtajaksi Sjöblom johti viisi vuotta Yamaha Motor Scandinavian Marine-osastoa. Sitä ennen hän työskenteli Inhan Tehtaiden myyntijohtajana. 

– Työskentely Christopher Sjöblomin kanssa on ollut meille kaikille hyvin antoisaa aikaa. Olemme ottaneet merkittäviä askeleita eteenpäin ja viitoittaneet yhdessä selkeän suunnan yhtiön tulevaisuudelle. Odotan innolla jatkoa tällä reitillä. Suhtaudun myönteisesti Inhan Tehtaiden ja Yamaha Motorin tulevaisuuteen, vaikka olot alalla ovatkin tällä hetkellä vaativat, Tomi Juhola sanoo.

Diplomi-insinööri Tomi Juholalla on laajaa osaamista usealta toimialalta, mukaan lukien talous- ja rahoituspalvelut, konsultointi, valmistava teollisuus ja ohjelmistokehitys. Hän on työskennellyt veneteollisuuden palveluksessa vuodesta 2013 ja työskennellyt eri rooleissa informaatioteknologiaan, järjestelmäkehitykseen, varaosiin ja lisävarusteisiin sekä jälkimarkkinointiin liittyvissä tehtävissä. Tuotantojohtajana hän on vastannut tammikuusta 2021 alkaen Buster-, Yamarin- ja Yamarin Cross -veneiden tuotannosta ja toimituksista. 

www.inhaworks.com

www.buster.fi

www.yamarin.com

www.cross.boats

  • Teksti ja kuva: Inhan Tehtaat

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma

Minor 27 WR - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 27 WR

2005 69900 €

Siisti ja merikelpoinen Minor 27 WR luotettavalla Volvo Penta KAD 300 diesel-moottorilla. Veneen keulassa makuutilat kolmelle henkilölle ja vesi-WC. Hytistä löytyy pieni pentteri liedellä ja...

Myyjä: Astrum Turku

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy