J/Boats laajentaa sähkömoottorien tarjontaa– Sähköpropulsio apukoneena yleistyy
Yhdysvaltalainen J/Boats on esitellyt J/9-päiväpurresta sähköversion.
Sähkömoottorit ovat nostaneet suosiotaan tasaisesti viime vuosina ja monet purjevenevalmistajat pohtivat sähköä ainakin vaihtoehtoisena voimanlähteenä. On ilahduttavaa, että venevalmistajat tarjoavat kestävämpiä vaihtoehtoja polttomoottorien rinnalla ja vaihtoehtona.
Purjeveneiden apukoneina sähkömoottorit tulivat ensin Balticin kaltaisiin luksusveneisiin, mutta sähkö- ja erityisesti akkutekniikan kehittyessä ja hintojen tullessa alas sähköoptioita on näkynyt yhä useammassa aivan tavallisessa veneessä. Sähköpropulsio on pienemmissä veneissä yleensä ollut perämoottori, mutta myös sisäkoneoptioita alkaa putkahtelemaan markkinoille.
Yhdysvaltalainen J/Boats on myynyt jo aiemmin J/70-päiväpursia saksalaisen Torqeedon sähköperämoottoreilla. Nyt valmistaja tarjoaa uusiin J/9-päiväpursiinsa Torqeedon pod drive -moottoreita apukoneeksi.
Kyseessä on neljä kilowattinen Torqeedo Cruise 4.0 -malli, jossa podin jatkeena on kaksilapainen taittopotkuri. Konetta ruokkii 48-volttinen 5000 Wh litiumakku. Järjestelmää ohjataan kaasukahvalta ja systeemiin liittyvä mittaristo kertoo muun muassa jäljellä olevan toimintasäteen kulloisellakin nopeudella – ajotietokone on tuttu valmistajan sähköperämoottoreista.
Valmistajan mukaan sähköpropulsio sopii erinomaisesti juuri tämän kokoisiin veneisiin. Hinnoittelukin on kilpailukykyinen – sähköpropulsiopaketti on hinnoiteltu hieman dieselvaihtoehtoa edullisemmaksi. Lisäksi sähköoptio on akkuineenkin 30 prosenttia kevyempi ja vaatii tietysti vähemmän huoltoa. Valmistajan mukaan tyynellä kelillä sähköpaketti kulkee viiden solmun vauhdilla 20 mailia ja kuuden solmun vauhdilla noin 12.
Katso myös nämä
Cannes Yachting Festival 2019:Salaisuudet paljastuu, Volvo Penta sähköistyy hallitusti
Volvo Penta kertoi jo keväällä 2018 keskittyvänsä vuosina 2020 ja 2021 erilaisten...
METS 2018: Torqeedo Deep Blue 100i (2019–)Lisää tehoa ja kapasiteettia
Saksalainen sähkömoottoriekspertti Torqeedo julkisti METS-messuilla entistä tehokkaamman Deep Blue...
Volvo Penta electromobility– Fountaine Pajotista Volvo Penta ensimmäinen julkistettu kumppani
Volvo Penta julkisti jo vuosi sitten keskittyvänsä vuosina 2020 ja 2021 erilaisten ja eriasteisten...
Aquamot-sähkömoottorit Suomen markkinoilleSähäkästi sähköllä
Itävaltalainen Aquamot valmistaa ja markkinoi laajaa sähkömoottorimallistoa. Suomessa moottorit...
Uusimmat
Yamahan palveluverkosto laajenee Helsingissä– Waltic aloittaa Yamaha-perämoottorien myynti- ja huoltotoiminnan
Yamaha Motor Nordic on solminut jälleenmyyntisopimuksen vuonna 1958 perustetun Walticin kanssa....
Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa kesäkaudelle– Unelmahommiin Ahvenanmaan saaristoon?
Ahvenanmaan pohjoisessa saaristossa sijaitseva Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa tulevalle...
Lagoon 47 (2027–)– Kiusoitellen paljastuva
Lagoon esittelee tulevaa 47-jalkaista malliaan julkistamalla siitä tietoja vain tipoittain. Nyt on...
Lähteelä vaihtoi omistajaa– Kirkkonummi osti retkisataman Helsingiltä
Kirkkonummen kunta on ostanut Porkkalan Lähteelän ulkoilualueen Helsingin kaupungilta. Kauppahinta...