Kimolan kanava käynnistää Kouvolan veneilykesän toukokuun alussa. Kanavan kautta pääsee vesitse aina Päijänteeltä ja jopa Pielavedeltä saakka Kouvolaan.

Viides veneilykausi Kimolan kanavalla alkoi perjantaina 2.5.2025. Avauspäivänä kanava avautui poikkeuksellisesti klo 9.00, mutta muina päivinä se on avoinna jo klo 7.00 alkaen. Kanava yhdistää vesireitit Päijänteeltä, ja jopa Pielavedeltä, aina 400 kilometrin päästä Kouvolan Voikkaalle, Virtakiven vierassatamaan. Pitkä vesireitti tarjoaa veneilijöille elämyksellisen matkan, jonka varrella erikoisuutena on 12 metrin sulutuskorkeus ja noin 70 metriä pitkä venetunneli.

Kimolan kanava on suosittu matkailukohde myös maateitse liikkuville. Sulkualueella palvelee kesäkahvila, joka on avoinna toukokuussa viikonloppuisin klo 11–19. Kesäkuun alusta elokuun alkuun kahvila on avoinna päivittäin klo 11–19. Alueella on hyvät pysäköintimahdollisuudet.

Kanava-alueella on 9 km/h (5 solmua) nopeusrajoitus, joka koskee koko 5,5 kilometrin pituista osuutta Pyhäjärveltä Kimolanlahden sillalta Kanavantien sillalle asti. Rajoitus koskee sekä veneitä että vesiskoottereita.

Virtakiven vierassatamasta kulkuyhteydet bussilla tai polkupyörällä

Virtakiven vierassatama tarjoaa veneilijöille monipuoliset palvelut. Laivalaituri toimii myös huoltolaiturina, josta löytyy imulaite pilssi- ja septivesien keräämiseen, vesi- ja sähköpiste sekä polttoaineen jakelupiste. Satamassa on lisäksi erillinen kanoottilaituri.

Vierassatamassa on kesäkuun alusta lähtien vuokrattavana polkupyöriä, joilla pääsee helposti tutustumaan ympäristöön. Pyörällä on helppo tutustua lähialueisiin, ja noin 400 metrin päässä sijaitsevalta bussipysäkiltä pääsee kätevästi Kouvolan Matkakeskukseen ja muihin kohteisiin. Veneiden vesillelaskupaikka sijaitsee lähellä Hirvelän kotisatamassa.

Kimolan kanavan omistaa Kouvolan kaupunki. Kanavan ylläpidosta vastaavat Kouvolan lisäksi Iitin ja Heinolan kunnat, ja sen rakennuttamisesta vastasi Väylävirasto.

Lisätietoa Kimolan kanavasta VisitKouvolan verkkosivuilla

  • Teksti: Kouvolan kaupunki
  • Kuva: VisitKouvola

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Minor 27 WR - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 27 WR

2005 69900 €

Siisti ja merikelpoinen Minor 27 WR luotettavalla Volvo Penta KAD 300 diesel-moottorilla. Veneen keulassa makuutilat kolmelle henkilölle ja vesi-WC. Hytistä löytyy pieni pentteri liedellä ja...

Myyjä: Astrum Turku

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Sunseeker Manhattan 50  Volvo Penta D12, 715 hv, Diesel - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 50 Manhattan 50

2005 390 000 €

Mahtava Sunseeker 50 Manhattan nyt myynnissä. Todella huolellisesti pidetty ja huollettu.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma