Väyläviraston selvityksen mukaan marraskuussa havaittu painuma ei hidasta siltatyömaan etenemistä. Ongelman taustalla oli väliaikainen laakeri, joka ei jakanut kuormaa tasaisesti.

Paraisten Saaristotiellä rakenteilla oleva Kirjalansalmen uusi silta valmistuu suunnitellusti vuoden loppuun mennessä. Marraskuun lopussa sillan teräsrakenteissa havaittu noin sadan metrin mittainen painuma ei vaikuta sillan käyttöikään, toimintaan tai rakennustöiden etenemiseen.

Väyläviraston mukaan painuman syitä ja vaikutuksia tutkittiin perusteellisesti, ja ulkopuolinen asiantuntijalausunto vahvisti, ettei tapauksella ole pitkäaikaisia vaikutuksia sillan rakenteisiin. Korjaavat toimenpiteet toteutettiin välittömästi, ja sillan asento palautettiin tunkkaamalla tammikuun aikana.

Vinoköysien asennus alkaa

Painuman taustalla oli väliaikainen laakeri, joka ei jakanut kuormaa tasaisesti kaikille neljälle poikkipalkille.

Rakennustyöt jatkuvat suunnitelmien mukaan, ja alkukevään aikana alkaa sillan vinoköysiosuuden köysien asennus. Kun kaikki rakenteet ovat paikoillaan, uusi silta tuo merkittävän parannuksen Saaristotien liikenteeseen ja sujuvoittaa yhteyksiä Paraisille ja saaristoon.

www.vayla.fi

  • Teksti: Fredrik Eriksson
  • Kuva: Kreate Oy

Uusimmat

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa – Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen - Uutinen - Totalvene.fi

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen

Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle – Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä - Uutinen - Totalvene.fi

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä

Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...

Boot 2026: Zodiac X9 CC – Ranskalainen crossover - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover

Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...