– Kiinnostus Kipinää kohtaan on ollut todella kova, ja menuja on myyty jo reilusti yli 560 kappaletta! Kattauksista yli puolet on jo nyt täynnä, ja lisää varauksia tulee koko ajan. Kannattaa siis toimia nopeasti ja varata paikkansa heti, kertoo Jouni Kuru, joka kuuluu Kipinän yrittäjiin.
Kurun mukaan Kipinä houkuttelee asiakkaita laajasti eri puolilta saaristoa ja Suomea.
– On hienoa, että monet alueen ihmiset tulevat tänne joka viikko nauttimaan eri kokkien valmistamista menuista. Lisäksi meillä on paljon vakioasiakkaita, jotka saapuvat tänne joka vuosi kauempaa, satojenkin kilometrien päästä, esimerkiksi Helsingin ja Tampereen suunnalta.
Kipinässä on tilaa noin 35 vieraalle kerrallaan. Kukin keittiömestari suunnittelee menunsa kauden parhaista aineksista, suosien lähiruokaa ja alueen tuottajia. Menuihin kuuluu muun muassa Deliverden salaatteja ja yrttejä, Suomi Siitakkeen sieniä, Vallan Maukkaan lihaa, Jannen kalan tuotteita sekä Mimiksen mikroyrttejä ja kukkia.
– Sekä meille että vieraileville kokeille on erityinen kokemus päästä hakemaan tuotteita suoraan tuottajilta, Kuru toteaa.
Laadukasta viiniä Bordeaux’sta
Kipinän kesän aloitti latvialainen Dzintars Kristovskis. Hänen jälkeensä vuorossa on 16.–20. heinäkuuta argentiinalaistaustainen, Pariisissa kolme ravintolaa johtava Jonathan Morales. Viikolla 23.–27. heinäkuuta ruoanlaitosta vastaa Heikki Nikula, tunnettu Lapin keittiöstä ja Aanaar-ravintolasta. Kauden päättää 30.7.–3.8. virolainen keittiömestari Rene Uusmees.
Ravintola on avoinna keskiviikosta sunnuntaihin, ja päivittäin on kaksi kattausta: klo 15.30 ja klo 19.00. Neljän ruokalajin menun hinta on 78 euroa, ja alle 13-vuotiailta lapsilta 40 euroa. Lisäksi tarjolla on viinipaketteja ja alkoholittomia juomapaketteja.
Kipinä tekee tänä kesänä yhteistyötä Chateau Carsinin kanssa, joka on suomalaisessa omistuksessa oleva Bordeaux’n viinitila. Viinintekijänä toimii Nea Berglund, ja tilan viinit on valmistettu sataprosenttisesti luomuna vuodesta 2016 lähtien.
Tilaa vuodesta 1990 luotsannut Juha Berglund vieraili Kipinän avajaisiltana esittelemässä viinejä ja niiden taustoja.
– Kipinässä on poikkeuksellisen laaja kattaus Carsinin tilan viinejä: on tuhdimpia, kevyempiä, pyöreämpiä ja terhakkaampia, Berglund kertoo. Tarjolla on puna-, valko- ja roseeviinien lisäksi myös pirskahteleva pét nat, joka on erityisesti nuorempien asiakkaiden suosiossa. Suomi on Carsinin viinien kotimarkkina, joten olen todella iloinen siitä, että viinimme pääsevät näin monipuolisesti esille Kipinässä, Berglund toteaa.
Kestävän kehityksen kokeiluja
Kipinä pyrkii vähentämään sekä ruokahävikkiä että ravintolajätettä. Kesällä ravintolassa on käytössä koekompostori, johon kerätään kaikki biojäte, kuten vihannesten kuoret ja naatit. Kompostista syntyvä multa toimitetaan ravintolan yhteistyöviljelijöille kauden päätyttyä. Kokeilu toteutetaan yhteistyössä keittiölaitetoimittaja Dietan kanssa.
Elämysilta ruoan ja musiikin parissa
Kokkivieraiden jälkeen Kipinän kesä huipentuu lauantaina 9. elokuuta, kun järjestetään Kipinän ja Turun musiikkijuhlien yhteinen kokemusillallinen. Illassa yhdistyvät Jussi Merikannon laulutulkinta, Kipinän ympäristö sekä paikalliset raaka-aineet osaksi kokonaistaideteosta.
Kesän aikana Kipinässä on myös taidenäyttely, jossa on esillä valokuvia, maalauksia ja veistoksia. Mukana ovat taiteilijat Simo Helenius, Essi Korva, Paula Ana Luna (Meksiko), Marja Haapakangas, Mikko Paakkola, Vesa Aaltonen, Kristiina Suo-Kustaa ja Jouni Kuru.
Varaa pöytä täältä.