LähiTapiola Uusimaa on viimeisten vuosien aikana tukenut paikallisesti toimivia organisaatioita yhteensä 325 000 eurolla. Tämän kevään lahjoitussumma on yhteensä 70 000 euroa. Lahjoituksen saivat Porvoon Meripelastajat ry, Porkkalan Meripelastajat Kirkkonummella, Metsäkylän VPK Nurmijärvellä ja Pitkäpään Kalastuskunnat.
Porvoon Meripelastajat ry sai 25 000 euron lahjoituksen toisen aluksen koneen korjaukseen ja huoltoon.
– Olemme saaneet sen avulla peruskorjattua toisen pelastusaluksistamme PV LähiTapiola Uusimaan. Se tulee uusittuna olemaan luotettava työkalu haastavissakin olosuhteissa. Porvoon Meripelastajien kausi alkaa jäiden lähdettyä huhtikuussa ja päivystämme aina lokakuun loppuun asti, Porvoon Meripelastajien puheenjohtaja Pauli Tarna iloitsee.
Huoltoa ja kiikareita
Porkkalan Meripelastajat ry sai 15 000 euron lahjoituksen, jolla tuetaan miehistön ensiapukoulutusta ja ensivastelaukun, vakautettujen kiikareiden hankintaan ja aluksen moottoreiden huoltoon.
– LähiTapiolan lahjoitus tukee toimintaamme ja valmiuttamme käytännössä paljon. Järjestämme tuella miehistölle mm. meripelastukseen sovelletun ensiapukurssin ja uusimme ensiavaste-välineistöämme. Lisäksi saamme tehtyä pelastusaluksemme moottoreille tärkeän perushuollon ja päivitämme pelastusvälineistöämme, mm. uusilla vakautetuilla kiikareilla, mitkä auttavat esim. etsintätilanteissa merkittävästi, kertoo Porkkalan Meripelastajien puheenjohtaja Aki Kaisla.
Näiden nyt käyttörahastosta tehtävien yleishyödyllisten lahjoitusten lisäksi yhtiö tukee pienemmillä summilla toimialueensa liikunta- ja kulttuuritoimintaa.