Lahden puuveneregatta 28.7.–2.8.2025– Puuveneregatta kokoaa perinteet ja purjehtijat yhteen
Heinäkuun viimeisenä viikonloppuna lahtelaisilla ja kaupungissa vierailevilla on tilaisuus palata aikaan, jolloin veneet olivat puuta ja miehet rautaa. Jo perinteeksi muodostunut Lahden puuveneregatta tuo jälleen nostalgiaa huokuvat puuveneet kansan nähtäväksi Myllysaareen.
Tapahtuman tavoitteena on nostaa esiin Vesijärven ja Päijänteen alueiden rikasta puuvenekulttuuria ja herättää kiinnostusta veneiden entisöintiin, ylläpitoon ja käyttöön. Regatta on avoin sekä purje- että moottoriveneille, kunhan aluksen runko on puuta. Ensimmäinen Lahden puuveneregatta purjehdittiin vuonna 2013. Tapahtuman järjestää Lahden Purjehdusseura.
Ratalähtöjä ja regattaillallinen
Puuveneregatta kokoaa yhteen Vesijärven ja Päijänteen puuveneilijät jakamaan yhteistä harrastusta ja kesän kauneutta järvimaisemissa. Torstaina regatta käynnistyy kokoontumisella Päijänteen puolelle, Kanavalahden vierasvenesatamaan Vääksyssä (Pulkilla). Siellä osallistujat pääsevät rentoutumaan saunassa ja nauttimaan illallisesta ennen viikonlopun tapahtumia.
Perjantain ohjelmaan kuuluu purje- ja moottorivene-eskaaderi, joka kulkee Vääksyn kanavan läpi Vesijärvelle ja kohti Myllysaarta. Päivän aikana purjeveneet ottavat mittaa toisistaan ratalähdöissä, ja ilta huipentuu regattaillalliseen Myllysaaren tunnelmallisessa ympäristössä. Perjantai-iltana veneet saapuvat Lahteen Myllysaareen, jossa ne ovat yleisön nähtävissä.
Katso myös nämä
Boat Store Finland on ostanut Keilalahti Marinan– Keilalahteen aukeaa ensi keväänä kelluva Yamaha Center
Yamaha Center laajentaa toimintaa Suomen ehkä näkyvimmälle satamapaikalle, Länsiväylän ja Kehä I:n...
Bayliner-veneiden maahantuoja ja myyjä vaihtuuTykätylle ja vihatulle jenkkimerkille uusi alku Suomessa
Baylinerien myynti on parina viime vuonna yskinyt. Uutta vauhtia haetaan uuden maahantuojan voimin.
Suomenlahden merivartiosto tiedottaa:Ylinopeuksia, etsintäkuulutuksia, vääriä asiakirjoja ja kahdeksan uutta esitutkintaa rajanylityspaikoilla.
Suomenlahden merivartioston viikko 28 osoittautui edellisviikkoa rauhallisemmaksi.
Suomenlahden merivartiostolla tehtäviä viikolla 27Koleasta kelistä huolimatta neljä meripelastuksen hätätilannetta
Vesiliikenne oli Suomenlahdella viikolla 27 melko vähäistä johtuen kovista tuulista ja sateista....
Uusimmat
Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen
Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...
Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä
Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...
Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover
Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...
Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia
Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....