Maarianhaminan Sjökvarteret toivottaa taas veneilijät tervetulleiksi – Poijut järjestyksessä ja palvelut avoinna
Sjökvarteretin vierassatama on saanut poijut järjestykseen ja on nyt jälleen avoinna veneilijöille niin läheltä kuin kaukaa. Monipuolinen satama tarjoaa nähtävää ja koettavaa myös pidemmälle vierailulle.
Sjökvarteretin vierassatama sijaitsee aivan Maarianhaminan Itäsataman pohjoispuolella ja tarjoaa elävän merellisen ympäristön, jossa pääsee tutustumaan veneenrakennukseen, sepäntyöhön ja muuhun perinteiseen käsityöhön.
Sjökvarteretissa riittää nähtävää ja koettavaa. Alueella on aina käynnissä kiinnostavia projekteja veneenrakennuksen, käsityöperinteen ja merikulttuurin parissa. Yksi näkyvimmistä projekteista on 25-metrinen Emelia-kaljaasi, jota rakennetaan parhaillaan Sjökvarteretissa yleisön nähtävillä. Tavoitteena on laskea Emelia vesille kesällä 2026.
Ravintoloita, markkinoita ja tapahtumia
Jos kierroksen aikana nälkä yllättää, alueelta löytyy useita vaihtoehtoja: Våffelrakan, Niska Sjökvarteret sekä Systrarnas Glass, joka palvelee sekä Badhusparkenissa että Sjökvarteretissa. Satama-alueella järjestetään myös säännöllisesti markkinoita ja tapahtumia.
Satamassa on 300 metriä laituritilaa sekä kattavat palvelut veneilijöille. Satamamaksu on 30 euroa vuorokaudelta, ja siihen sisältyy suihku- ja huoltotilojen käyttö. Sauna on varattavissa 20 euron tuntihintaan.
Katso myös nämä
Satamauudistukset 2021: Maarianhaminan itäsatama– Palvelurakennuksen remontti valmistumassa
MSF:n (Mariehamns Segelförening) isännöimä Maarianhaminan itäsatama uudistuu kokonaan viiden...
Åland Sea Jazz 15.–17.8.2025– Jazzin juhlaa ahvenanmaalaisittain
Elokuun puolivälissä Maarianhaminan täyttää jälleen laadukas jazz, kun viidettä kertaa...
Purjelaivat jäävät tulematta Suomeen– Tall Ships Races -tapahtumat Turussa ja Maarianhaminassa peruttu
Turku ja Maarianhamina ovat peruuttaneet Tall Ships Races -tapahtumat tältä kesältä. Molemmat...
Viidelle Ahvenanmaan satamalle kansainvälinen ympäristösertifikaatti– Suomeen ensimmäiset Blue Flag -satamat
Viidelle ahvenanmaalaiselle vierassatamalle on myönnetty kansainvälinen Blue Flag...
Uusimmat
Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen
Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...
Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä
Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...
Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover
Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...
Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia
Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....