Suomessa järjestettiin syyskuun puolivälissä ensimmäistä kertaa merijäätutkimukselle omistettu päivä. Ilmatieteen laitoksen, Suomen ympäristökeskuksen, Helsingin yliopiston ja Aalto-yliopiston yhteistyönä järjestetty tapahtuma kokosi yli 60 tutkijaa ja asiantuntijaa Helsinkiin.

Ilmatieteenlaitoksella järjestetty Finnish Sea Ice Research Day -päivä tarjosi tilaisuuden esitellä uusinta tutkimusta, vaihtaa osaamista ja lisätä yhteistyötä. Tapahtuman toivotaan vahvistavan Suomen asemaa kansainvälisen merijäätutkimuksen eturintamassa.

Suomen ympäristökeskuksen erikoistutkija Letizia Tedesco kertoi, että Suomessa on ainutlaatuista merijäätutkimuksen osaamista useilta eri aloilta. Hänen mukaansa päivä oli tärkeä tilaisuus tuoda tätä osaamista näkyväksi, jakaa sitä muiden kanssa ja suunnitella tulevaa tutkimusta yhdessä. SYKEn tutkijat esittelivät muun muassa merijään biogeokemian tutkimusta, metaanin kiertoa Itämeren jäässä sekä uuden mallin, jolla voidaan ennustaa järvien jäänpaksuutta.

Energinen ilmapiiri

Päivän ohjelma oli tiivis ja monipuolinen: lyhyet esitykset ja posterisessiot tarjosivat katsauksen sekä pienimittakaavaisiin merijääprosesseihin että globaaleihin kysymyksiin. Mukana oli tutkijoita laajasti eri organisaatioista, mutta myös teollisuuden ja kansalaisjärjestöjen edustajia, mikä toi keskusteluihin uusia näkökulmia. Ilmatieteen laitoksen tutkimusprofessori Jari Haapalan mukaan päivän ilmapiiri oli energinen, keskustelut vilkkaita ja erityisesti nuorten tutkijoiden panos teki vaikutuksen.

Myös Aalto-yliopiston professori Jukka Tuhkuri korosti tutkimuksen ajankohtaisuutta. Merijää on hänen mukaansa noussut kansainvälisen kiinnostuksen kohteeksi paitsi ilmastonmuutoksen vuoksi myös lisääntyneiden poliittisten ja sotilaallisten jännitteiden takia. Erikoistutkija Roberta Pirazzini puolestaan näki tapahtumassa mahdollisuuden uuden perinteen syntymiselle. Pirazzini vertasi uutta foorumia lumitutkimuspäivään, joka on vuosien kuluessa kasvanut pienestä aloitteesta merkittäväksi tieteelliseksi tapahtumaksi.

Vahvistaa Suomen asemaa

Yhteinen viesti sekä järjestäjiltä että osallistujilta oli, että nuorten tutkijoiden tukeminen on ratkaisevan tärkeää. Tapahtumat, joissa eri sukupolvet ja tutkimuslaitokset kohtaavat kasvokkain, antavat heille itseluottamusta nähdä itsensä osana kansainvälistä tiedeyhteisöä.

Ensimmäinen merijäätutkimuspäivä loi vahvan perustan uudelle vuosittaiselle perinteelle. Se kokoaa yhteen suomalaisen huippututkimuksen, tarjoaa foorumin uusille avauksille ja vahvistaa Suomen asemaa kansainvälisen merijäätutkimuksen eturintamassa.

www.syke.fi

  • Teksti: Fredrik Eriksson
  • Kuva: Vyacheslav Argenberg

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sunseeker Manhattan 50  Volvo Penta D12, 715 hv, Diesel - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 50 Manhattan 50

2005 390 000 €

Mahtava Sunseeker 50 Manhattan nyt myynnissä. Todella huolellisesti pidetty ja huollettu.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Minor 27 WR - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 27 WR

2005 69900 €

Siisti ja merikelpoinen Minor 27 WR luotettavalla Volvo Penta KAD 300 diesel-moottorilla. Veneen keulassa makuutilat kolmelle henkilölle ja vesi-WC. Hytistä löytyy pieni pentteri liedellä ja...

Myyjä: Astrum Turku

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy