52. kerran järjestettävä Päijännepurjehdus käynnistyi lauantaina helteisessä ja kevyessä vastatuulessa. Kilpailun kärkipaikan otti valtavalla purjepinta-alalla varustettu kevyiden tuulien erikoisvene, Over 33 -tyyppinen urheiluvene ”Auvo”.

Auvon kipparina purjehtii Heinolan Pursiseuraa edustava Tomi Alitalo ja veneessä on kipparin lisäksi peräti yhdeksän hengen miehistö. Viime vuonna Auvo joutui keskeyttämään kilpailun maston katkettua ja voittoon purjehti Jyväskylän Veneseuran Jari Vanhala ”Flying By” -kolmirunkoveneellään.  

Auvo purjehti noin 11 mailin matkan kilpailun ensimmäiselle väliaikapisteellä ajassa 4 tuntia 18 minuuttia, joten keskinopeudeksi ensimmäisellä väliaikapisteellä muodostui 2,6 solmua. Muihin kärkiveneisiin oli tässä vaiheessa jo tunnin etumatka. 

Ennen lähtöä tuulen suunta askarrutti Auvon miehistöä, kuten kisan muitakin purjehtijoita. 

”Eri ennusteet ovat hyvin erilaisia: jotkut säämallit povaavat itäistä, jotkut eteläistä virtausta, mutta kaikki on yhtä mieltä siitä, että ei tule kovaa keliä. Kevyt keli on meille aina hyvä, mutta kun ollut kuumaa, niin tiedä vaikka saataisiin ukkosiakin”, Auvon taktikko Anssi Lyden pohti ennen kilpailua Säynätsalossa.

Tunnin verran purjehditussa ajassa Auvoa myöhemmin Kärkisiin saapui neljän minuutin sisällä Jyväskylän Veneseuran kolmikko: Markku Pöyhösen puolitonnari ”Accelerando”, Kalle Aholan Inferno 29 ”Hattiwatti” ja Jarkko Hinkkasen Salona 38 ”Das Boot”. Alle kaksi minuuttia Das Bootia hitaampi oli tamperelaisen Vene-71-seuran Raimo Raidan e-scow ”Pii” ja seuraavaksi väliaikapisteelle saapui jälleen parin minuutin välillä Jyväskylän Veneseuran Heikki Nurmen X-79 ”Shango”. 

Tänä vuonna Päijännepurjehduksen lähtö on Jyväskylän saaristokaupunginosan Säynätsalon edustalla ja maali eteläisen Päijänteen veneilykeskuksessa Padasjoella. Noin 65 meripeninkulman pituinen reitti kulkee pohjoisessa Kärkistensalmen kapeikon kautta ja etelässä kiertää valtavan Tehinselän jälkeen Päijänteen kansallispuistoon kuuluvan Kelventeen harjusaaren eteläpuolelta. 

Päijännepurjehduksen etenemistä voi seurata tapahtuman sivuilta osoitteesta www.paijannepurjehdus.fi löytyvästä gps-seurannasta. 

Mukana yli 80 venekuntaa

Kilpailuun ilmoittautui tänä vuonna 84 venekuntaa. Kisan suurimmat veneet ovat 38-jalkaisia eli noin 12 metrin pituisia urheilullisia matkaveneitä ja pienimmät 5,8 metriä pitkiä ja reilun 300 kilon painoisia Lightning-jollia. 

Kilpailun vanhimmat veneet ovat vuona 1923 rakennettu Heinolan Pursiseuran Juha Peltosen SK 22 ”Rox-Mary” ja ”vitoset”, eli kansainvälisen 5m -luokan saaristopurret, Åbo Båtvarf Segel- och Sjöflygsklubb ÅBSS:n Niilo Olanderin kipparoima ”Barbro” vuodelta 1936 ja Helsingfors segelsällskap HSS:n Olli Virran ”Rickie” vuodelta 1938.

Päijännepurjehduksen järjestävät Jyväskylän Veneseura ja Lahden Purjehdusseura. Kilpailu järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 1973. Jo ensimmäiseen Päijännepurjehdukseen osallistujista ovat mukana Dynastar-veneellään kilpaileva Jyväskylän Veneseuran Ilkka Lilja – joka on osallistunut jokaiseen 52 Päijännepurjehdukseen – sekä ensimäisen Päijännepurjehduksen voittaja, Lahden Purjehdusseuran Juhani Boman, joka kilpailee edelleen H-veneellä. 

  • Teksti: Päijännepurjehdus
  • Kuva: Päijännepurjehdus / Pepe Korteniemi

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Sunseeker Manhattan 50  Volvo Penta D12, 715 hv, Diesel - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 50 Manhattan 50

2005 390 000 €

Mahtava Sunseeker 50 Manhattan nyt myynnissä. Todella huolellisesti pidetty ja huollettu.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy