Pelasta Itämeri -palkinnon saajan haku on alkanut– Palkinnon saajalle 20 000 euroa
Pelasta Itämeri -palkinto jaetaan Vene 22 Båt -messuilla perjantaina 18.2.2022. Palkinnolla tahdotaan kiinnittää huomiota Itämeren tilaan ja palkita taho, joka on tehnyt arvokasta työtä ympäristön hyväksi. Palkinnon saa innovaatio, ajatusmalli tai keino, joka vaikuttaa merien ekologisen tilan parantumiseen. Palkinnon saajia voi ehdottaa 21.1.2022 asti.
Suomen Messusäätiön 20 000 euron palkinto on tällä kertaa nelinkertaistunut aikaisemmasta 5 000 eurosta. Asia on tärkeä ja sitä halutaan tuoda entistä vahvemmin esille. Pelasta Itämeri -palkinnon voi saada henkilö, ryhmä, yhteisö tai yritys, joka on kehittänyt innovaation, ajatusmallin tai keinon, joka vaikuttaa merien ekologisen tilan parantumiseen, tuo Suomelle positiivista imagoa ja josta voi kehittyä kansainvälisestikin merkittävä tuote tai palvelu.
Palkinnon saajasta päättää raati, johon kuuluvat edustajat tahoista, jotka tekevät itsekin merkittävää työtä Itämeren pelastamiseksi. Raatiin kuuluvat toimitusjohtaja Annamari Arrakoski-Engardt John Nurmisen Säätiöstä, toiminnanjohtaja Aija Kaski Pidä Saaristo Siistinä ry:stä ja toimitusjohtaja Michaela Ramm-Schmidt Baltic Sea Action Groupista. Palkinnon saaja valitaan Vene 22 Båt -messuilla. Finaaliin pääsee 3–5 yritystä, jotka esittelevät innovaationsa messuilla. Palkinnon saajaa voi ehdottaa 14.12.2021 – 21.1.2022 välisenä aikana täyttämällä >>lomakkeen.
Vuonna 2021 palkinto jaettiin kahden tahon kesken, joista molemmat ovat tehneet merkittävää työtä ja innovoineet vaihtoehtoja veneiden pohjissa käytettäville myrkkymaaleille. Christian Feodoroffin perustama Seaboost tarjoaa edelläkävijänä mekaanisia vaihtoehtoja ja Loviisan Veneveistämö on kehittänyt jo vuosia sitten tiukatkin ympäristövaatimukset täyttävän pohjanpesupaikan veneille. Kunniamaininnan saa ylitarkastaja Oskari Hanninen (Tukes) väsymättömästä asian esille tuomisesta. Vuonna 2020 palkinnon sai Origin by Ocean ja vuonna 2019 Solar Water Solutions Oy.
Suomen Messusäätiö tukee suomalaista osaamista ja elinkeinoelämää jakaen vuosittain noin 400 000 euron arvosta stipendejä, apurahoja ja tunnustuspalkintoja. Tunnetuin niistä on Kaj Franck -muotoilupalkinto. Vene 22 Båt -messut järjestetään 10.–20.2.2022 Messukeskuksessa Helsingissä. Messukeskus järjestää Pohjois-Euroopan suurimman veneilytapahtuman Venealan Keskusliitto Finnboat ry:n toimeksiannosta.
Katso myös nämä
METS 2017: B&G Vulcan -monitoiminäytötTerästetty Vulcan
Purjevene-elektroniikkaa valmistava B&G esitteli METSissä uudistunutta Vulcan-monitoiminäyttöjen...
METS 2017: sähköiset vinssin kammetVinssille voimaa
Jos vinssaaminen purjeveneessä ei jostain syystä innosta, METSissä oli esillä muutama vaihtoehto.
Venexpo 2017Ilmaiseksi venemessuille
Turun Messukeskuksessa järjestettävään Venexpoon pääsee Suomi 100 -juhlavuoden kunniaksi maksutta....
METS 2017: Furlex 204E ja 304ESähköt rullalle
Kaikkia purjeveneen rikiin ja purjeiden käsittelyyn liittyviä varusteita valmistava Seldén...
Uusimmat
Boot 2026: Jeanneau TH33– Merkki vaihtoon
Katamaraanirunkoiset day- ja sportcruiserit siirtyivät Groupe Beneteau -konsernissa Eueoopassa...
Simrad NSO 4 [2026–)– Simradilta uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi
Simrad on esitellyt 80-juhlavuotensa kunniaksi uuden NSO 4 -karttaplotterin, joka perustuu...
Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin– Perinteinen ja moderni
Kymmenmetriseen ympärikuljettavaan ohjaushyttiveneeseen saa sommiteltua sekä yhteysajoon että...
Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent– Kovaan ajoon
Täysalumiininen ohjaushyttivene on monen saaristossa yhteysveneilevän toivelistalla. Suomalainen...