Marraskuussa pidetyssä PSS:n ylimääräisessä jäsenkokouksessa päätettiin ottaa käyttöön nuorisojäsenyys. Hinnaltaan edullisempi jäsenkategoria madaltaa kynnystä yhdistyksen tukemiseen.

Uusi nuorisojäsenyys on suunnattu 15-25-vuotiaille ja se otetaan käyttöön 1.1.2023 alkaen, tiedottaa Pidä Saaristo Siistinä ry. Nuorisojäsenyys maksaa 25 euroa, kun tavallisen jäsenyyden hinta on 50 euroa.

Hinnaltaan edullisempi nuorisojäsenyys on matalan kynnyksen keino tukea yhdistyksen monipuolista työtä saaristo- ja järviluonnon hyväksi. Jäsenet myötävaikuttavat vesistöjemme hyvinvointiin nyt ja tulevaisuudessa.

Pidä Saaristo Siistinä ry on kaikkien veneilijöiden ja vesilläliikkujien valtakunnallinen ympäristöjärjestö. PSS ry:n toiminta-alueet ovat Saaristomeri, Saimaa, Päijänne, Pohjanlahti, Pirkanmaa ja Itäinen Suomenlahti. Yhdistyksen toiminta sopii esimerkiksi vesillä liikkumisesta kiinnostuneille, puhtaita vesistöjä arvostaville sekä ympäristökysymyksistä kiinnostuneille.

www.pidasaaristosiistina.fi

  • Teksti: Fredrik Eriksson
  • Kuva: PSS ry

Katso myös nämä

Uusimmat