Länsi-Suomen merivartiosto harjoitteli öljyntorjuntatoimenpiteitä yhteistyössä Satakunnan pelastuslaitoksen kanssa kaksipäiväisessä harjoituksessa Porin Mäntyluodossa 23.–24.9.

Harjoitukseen osallistui useita merivartioston ja pelastuslaitoksen veneyksiköitä Porista ja Raumalta. Harjoituksen johtoaluksena toimi VL Uisko, joka vastasi harjoituksen järjestämisestä ja öljyntorjuntatoimenpiteiden johtamisesta yhteistyössä Länsi-Suomen merivartioston johtokeskuksen kanssa.

Harjoituksen ensimmäisenä päivänä osallistujat perehtyivät öljynnuottauksen periaatteisiin sekä valmistelivat tarvittavan öljyntorjuntakaluston Mäntyluodon sataman öljyntorjuntavarastossa. Seuraavan päivän nuottausharjoitusta varten mereen laskettiin kaksi kahdensadan metrin raskasta öljypuomia.

Nuottaus on öljynkeräystoimenpide, jossa kahden veneyksikön vetämät puomit muodostavat suuren noin 200 metriä halkaisijaltaan olevan suppilon, joka kokoaa veden pinnassa olevan öljyn sen perälle.

Nuotan perälle kerääntynyt öljy kulkee poijujen välisestä portista sen takana kulkevaan öljynkeräyskykyiseen alusyksikköön. Öljyä merestä keräävä alus on varustettu öljypuomein, jotka ohjaavat nuotasta tulevan öljyisen veden aluksen harjakeräimiin, jotka erottavat öljyn veden pinnasta ja ohjaavat sen aluksen keräystankkeihin.

Nuottauksen etuna on suuremman merialueen puhdistuminen yhdellä ajolinjalla sekä keräyksen helpottuminen öljyn kerääntyessä suuremmaksi pitoisuudeksi keräysyksikön harjaksiin.

Öljyntorjunta on sääolosuhteille ja merenkäynnille altista toimintaa. Liian kova aallokko estää öljynkeräyslaitteiston käytön sekä nuottaamisen. Myös meressä oleva öljylautta saattaa sekoittua kovassa merenkäynnissä.

Harjoitusajankohtana sää ja merenkäynti Porin alueella eivät aiheuttaneet harjoitukselle haittaa tai viivästyksiä.

  • Teksti: Aleksi Vienonen
  • Kuva: Rajavartiolaitos

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Minor 27 WR - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 27 WR

2005 69900 €

Siisti ja merikelpoinen Minor 27 WR luotettavalla Volvo Penta KAD 300 diesel-moottorilla. Veneen keulassa makuutilat kolmelle henkilölle ja vesi-WC. Hytistä löytyy pieni pentteri liedellä ja...

Myyjä: Astrum Turku

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Sunseeker Manhattan 50  Volvo Penta D12, 715 hv, Diesel - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 50 Manhattan 50

2005 390 000 €

Mahtava Sunseeker 50 Manhattan nyt myynnissä. Todella huolellisesti pidetty ja huollettu.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy