Euroopan suurimpiin sovitettujen venetekstiilien valmistajiin kuuluva VA-Varuste Oy laajentaa toimintaansa avaamalla venevalmistajien perässä uuden tehtaan Portugaliin.

Kuopiolaisen VA-Varusteen päätuotteita ovat venekuomut ja -peitteet sekä veneistuimet ja istuinpehmustesarjat. Tuotteita valmistetaan pääsääntöisesti eurooppalaisen veneteollisuuden tarpeisiin.

Uudessa Portgalin tehtaassa on noin 2 000 neliötä, joista yli 1 600 on tuotantotilaa. Ensi vuoden aikana henkilöstön määrä on tarkoitus kasvaa yli 40 henkilöön.

Portugalin tehtaassa valmistettavat tuotteet toimitetaan pääasiassa Portugalin kasvavan veneteollisuuden tarpeisiin. Kuluvan vuoden aikana muun muassa maailman suurimmat venevalmistajat Brunswick Marine ja Groupe Beneteau ovat ilmoittaneet laajentavansa ja avaavansa uusia venetehtaita Portugaliin.

VA-Varusteella on entuudestaan tehtaat Kuopiossa ja Puolassa, jonne yritys avasi tuotantolaitoksen vuonna 2014. Portugaliin laajennuksen myötä VA-Varusteesta tulee alansa markkinajohtaja Euroopassa. VA-Varusteen liikevaihto on lähes tuplaantunut vuodesta 2019 vuoteen 2021 mennessä, ja sen ennakoidaan olevan kuluvan tilikauden päättyessä noin 14 miljoonaa euroa.

www.va-varuste.fi

 

  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuva: Flipper

Katso myös nämä

F1-veneiden MM-sarja, Portugalin GP, Sami Seliö vaikeuksien kautta pisteille, maailmanmestari Shaun Torrente voittoon - Uutinen - Totalvene.fi

F1-veneiden MM-sarja, Portugalin GP,Sami Seliö vaikeuksien kautta pisteille, maailmanmestari Shaun Torrente voittoon

Kauden ensimmäinen ajettu osakilpailu oli Team Abu Dhabin hallintaa. Yhdysvaltain Shaun Torrente...

Uusimmat

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa – Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen - Uutinen - Totalvene.fi

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen

Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle – Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä - Uutinen - Totalvene.fi

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä

Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...

Boot 2026: Zodiac X9 CC – Ranskalainen crossover - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover

Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...

Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan  – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia - Uutinen - Totalvene.fi

Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia

Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....