Vene 26 Båt: Messujen kalastusvene– Tuomaristo valitsi Messujen kalastusveneeksi ukrainalaisen Finval 515 Evo DC:n
Messujen kalastusvene -palkinto myönnettiin tänä vuonna toista kertaa. Tuomariston valinta huomenna sunnuntaina 15.2.2026 päättyvien Vene 26 Båt -messujen kallastusveneeksi on Finval 515 Evo DC. Yleisöäänestyksen voitti uusi suomalainen Predacast 430 Striker.
Messujen kaalstusvene -kilpailun voittajan valitsi tuomaristo, joka arvioi kisaan osallistuvien veneiden soveltuvuutta kalastukseen. Yleisö pystyi myös äänestämään suosikkiaan messujen aikana. Tuomaristo arvioi veneitä seitsemän painoarvoltaan erilaisen ominaisuuden pohjalta.
Venemessuilla on tänä vuonna ennätysmäärä kalastusvarustettuja veneitä, joista seitsemän valittiin kisaan ilmoittautumisten perusteella. Mukana olivat: Alba 440 C (osasto 1a19), Alutroll 405 Trekker (1c38), Finval 515 Evo DC (1a21), Linder Arkip 510 Catch (7a110), Predacast 430 Striker (1e1), Terhi 400 CC (1d9) ja UMS 655 Fishing (1e37).
Finval 515 Evo DC oli kisassa tuomariston selvä suosikki. Veneestä saa laadukkaan yleisvaikutelman ja sekä tilankäyttö että harkitut yksityiskohdat ovat kohdillaan. Finval 515 on kompakti kokonaisuus, jonka toimivuutta on mietitty pykälän pidemmälle. Kiitosta saivat muun muassa taivutetut lasiset tuulilasit, uudistetut pulpetit ja veneen tilaratkaisut.
Toiseksi samalla pistemäärällä sijoittuneiden Alba 440 C:n ja Predacast 430 Strikerin kalastusominaisuudet olivat huippuluokkaa ja kaikki veneet parantavat olennaisesti kalastuskokemusta. Predacast voitti selvästi yleisöäänestyksen.

Tänä vuonna tuomaristo antoi 10-vuotiaalle Freddie Kippilälle kunniamaininnan omistautumisesta kalastusharrastukselle. Freddie on varustanut yhdessä isänsä kanssa kalastusveneeksi Terhi 400 CC:n. Tuomaristo haluaa kannustaa näin nuoria kalastuksen pariin.

Vene 26 Båt Messujen kalastusveneen valitsi tuomaristo, joka koostui kalastusmedian sekä kalastusvälinealan merkittävistä toimijoista. Tuomaristossa olivat Kalastajan Kanavan Jyri Kuusisalo, Kalastus-lehden ja kalastuslehti.fi:n päätoimittaja Antti Zetterberg, Metsästys ja Kalastus -lehden freelancer-toimittaja Timo Sarkkinen sekä vene-elektroniikka-asiantuntija Jani Mäkeläinen.
Messujen kalastusvene -kisaan voivat osallistua veneet, jotka ovat enintään kaksi vuotta vanhoja malleja ja joissa on vähintään neljä teknistä tai rakenteellista ratkaisua kalastusta varten. Voittajaa valittaessa tuomaristo ottaa huomioon miten hyvin vene vastaa käyttötarkoitustaan ja miksi se on hyvä kalastusvene. Erikseen arvioitiin varustuksen tasoa, veneen tilaratkaisua, rakenne- ja tilankäyttöideoita ja näissä erityisesti uusia ratkaisuja, rakenteessa olevan tekniikan esilletuomista, tilojen toimivuutta ja ergonomiaa, hinta-laatuvaikutelmaa sekä uutuusarvoa. Ajettavuuteen ja muihin merenkulkuominaisuuksiin kisassa ei oteta kantaa, koska veneiden arviointi tapahtuu sisätiloissa messukeskuksessa.