Volvo Pentan hybridiaika lähenee– Pilottihanke vesille toukokuussa 2022
Volvo Penta testaa tulevaa hybriditekniikkaansa toukokuussa Hurtigruten Svalbard -matkailuyritykselle luovutettavassa Marell M15 -veneessä.
Volvo Penta on jo monessa yhteydessä kertonut keskittyvänsä voimakkaasti erilaisten hybridi- ja täyssähkövoimalinjojen kehitykseen. Ensin mainittuja odotetaan huvivenepuolelle ensimmäiseksi IPS- ja Aquamatic-vetolaitteilla varustettujen moottorien yhteyteen.
Pilottihankeen asennuskohteena on ruotsalaisen Marellin valmistama M15-alumiinivene, joka toimitetaan keväällä Färsaarten vanhimmalle matkailuyritykselle, Hurtigruten Svalbardille. 15-metrinen vene saa nimekseen Kvitbjørn eli jääkarhu, ja sitä tullaan käyttämään turistiryhmien kuljetukseen valas-, hylje-, mursu- ja jääkarhusafareille sekä muihin päivä- ja revontuliretkiin.
Veneeseen asennetaan kaksi Volvo Pentan 320-hevosvoimaista D4-320-dieselmoottoria yhdistettynä Aquamatic DPI -vetolaitteisiin. Voimansiirtojärjestelmän täydentää Volvo Pentan uusi hybriditekniikka, joka sijoittuu moottorin ja vetolaitteen väliin.

Tarkemmin tekniikasta ei vielä kerrota, mutta Volvo Penta ”lipsauttaa” kyseessä olevan rinnakkaishybridiratkaisun, joka mahdollistaa täyssähköajon ajoakun kapasiteetin puitteissa. Tarvittaessa hybridijärjestelmän sähkömoottorit toimivat myös dieselmoottorien ohessa ja tukena, tilanteen mukaan joko alentaen kulutusta ja päästöjä tai tarjoten lisätehoa.
Vene on rakennettu tilaajan toiveiden mukaisesti ja sen huippunopeudeksi tulee 32 solmua ja matkanopeudeksi 25 solmua. Toimintasäteeksi saadaan jopa 500 meripeninkulmaa, joten päivän aika ehtii nähdä paljon Färsaaret uniikkeja maisemia.
Tällä hetkelle vene on moottorien asennuksessa Volvo Pentan tuotekehityskeskuksessa Krossholmenissa Göteborgissa, mistä se siirtyy piakkoin Marellille viimeisteltäväksi ennen toimitusta Färsaarille.
Katso myös nämä
Volvo Penta hybrid-electric– Hiljaa Huippuvuorilla
Totalveneen lukijoille jo aiemmin esitelty Hurtigruten Svalbardin Marell M15 Kvittbjørn (jääkarhu)...
Volvo Penta ja Groupe Beneteau hybridiasialla– Testialusta vesille jo keväällä
Volvo Penta jatkaa hybridisisäperämoottiorin kehittämistä. Seuraava askel on ensimmäinen...
Volvo Penta testaa hybriditekniikkaa Huippuvuorilla– Jääkarhu vesillä
Volvo Pentan tuotekehitysvaiheessa olevalla hybriditekniikalla varustettu Hurtigruten Svalbardin...
Torqeedo Deep Blue Ma-Hy-Hy– Torqeedo kehittää vetyhybridiä
Saksalainen sähköveneiden propulsio-osaaja Torqeedolla on käynnissä kehitysprojekti, jonka...
Uusimmat
Boot 2026: Aquila 42 Coupe– Kaksi runkoa ja foili välissä
Aquila 42 Coupe on kahdella rungolla ja niiden välissä olevalla kiinteällä kantosiivellä...
Boot 2026: Lagoon 38– Suurista toiseksi pienin
Muhkeutta minimikoossa, voisi kuvata maailman suurimman katamaraanivalmistajan uusinta ja samalla...
Suurkauppa muhimassa– Donerail teki tarjouksen MarineMaxista
Sijoitusyhtiö Donerail Group on tehnyt ostotarjouksen maailman suurimmasta satama- ja...
Sailmate ja Vertti.io yhdistyvät – Reittisuunnitteluun uusi työkalu
Sailmate ja reittisuunnittelupalvelu Vertti.io yhdistyvät, ja samalla Sailmaten verkkopohjainen...