Volvo Penta testaa tulevaa hybriditekniikkaansa toukokuussa Hurtigruten Svalbard -matkailuyritykselle luovutettavassa Marell M15 -veneessä.

Volvo Penta on jo monessa yhteydessä kertonut keskittyvänsä voimakkaasti erilaisten hybridi- ja täyssähkövoimalinjojen kehitykseen. Ensin mainittuja odotetaan huvivenepuolelle ensimmäiseksi IPS- ja Aquamatic-vetolaitteilla varustettujen moottorien yhteyteen.

Pilottihankeen asennuskohteena on ruotsalaisen Marellin valmistama M15-alumiinivene, joka toimitetaan keväällä Färsaarten vanhimmalle matkailuyritykselle, Hurtigruten Svalbardille. 15-metrinen vene saa nimekseen Kvitbjørn eli jääkarhu, ja sitä tullaan käyttämään turistiryhmien kuljetukseen valas-, hylje-, mursu- ja jääkarhusafareille sekä muihin päivä- ja revontuliretkiin.

Veneeseen asennetaan kaksi Volvo Pentan 320-hevosvoimaista D4-320-dieselmoottoria yhdistettynä Aquamatic DPI -vetolaitteisiin. Voimansiirtojärjestelmän täydentää Volvo Pentan uusi hybriditekniikka, joka sijoittuu moottorin ja vetolaitteen väliin.

Tarkemmin tekniikasta ei vielä kerrota, mutta Volvo Penta ”lipsauttaa” kyseessä olevan rinnakkaishybridiratkaisun, joka mahdollistaa täyssähköajon ajoakun kapasiteetin puitteissa. Tarvittaessa hybridijärjestelmän sähkömoottorit toimivat myös dieselmoottorien ohessa ja tukena, tilanteen mukaan joko alentaen kulutusta ja päästöjä tai tarjoten lisätehoa.

Vene on rakennettu tilaajan toiveiden mukaisesti ja sen huippunopeudeksi tulee 32 solmua ja matkanopeudeksi 25 solmua. Toimintasäteeksi saadaan jopa 500 meripeninkulmaa, joten päivän aika ehtii nähdä paljon Färsaaret uniikkeja maisemia.

Tällä hetkelle vene on moottorien asennuksessa Volvo Pentan tuotekehityskeskuksessa Krossholmenissa Göteborgissa, mistä se siirtyy piakkoin Marellille viimeisteltäväksi ennen toimitusta Färsaarille.

www.volvopenta.com

  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat: Volvo Penta

Katso myös nämä

Volvo Penta hybrid-electric – Hiljaa Huippuvuorilla - Video - Totalvene.fi

Volvo Penta hybrid-electric– Hiljaa Huippuvuorilla

Totalveneen lukijoille jo aiemmin esitelty Hurtigruten Svalbardin Marell M15 Kvittbjørn (jääkarhu)...

Volvo Penta ja Groupe Beneteau hybridiasialla – Testialusta vesille jo keväällä - Uutinen - Totalvene.fi

Volvo Penta ja Groupe Beneteau hybridiasialla– Testialusta vesille jo keväällä

Volvo Penta jatkaa hybridisisäperämoottiorin kehittämistä. Seuraava askel on ensimmäinen...

Volvo Penta testaa hybriditekniikkaa Huippuvuorilla – Jääkarhu vesillä - Uutinen - Totalvene.fi

Volvo Penta testaa hybriditekniikkaa Huippuvuorilla– Jääkarhu vesillä

Volvo Pentan tuotekehitysvaiheessa olevalla hybriditekniikalla varustettu Hurtigruten Svalbardin...

Torqeedo Deep Blue Ma-Hy-Hy – Torqeedo kehittää vetyhybridiä - Uutinen - Totalvene.fi

Torqeedo Deep Blue Ma-Hy-Hy– Torqeedo kehittää vetyhybridiä

Saksalainen sähköveneiden propulsio-osaaja Torqeedolla on käynnissä kehitysprojekti, jonka...

Uusimmat

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa – Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen - Uutinen - Totalvene.fi

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen

Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle – Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä - Uutinen - Totalvene.fi

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä

Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...

Boot 2026: Zodiac X9 CC – Ranskalainen crossover - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover

Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...