Bavaria SR41 (2020–)Sport-sarja uudistuu ja jalostuu
Bavaria on viime vuoden kompuroinnin jälkeen taas jaloillaan ja vauhdissa. Moottorivenepuolelle esitellään tammikuussa Düsseldorfin venemessuilla uusi SR41.
SR41:ssä yhdistyy valmistajan mukaan olemassa olevien S- ja R-sarjan mallien parhaat puolet, kuinkas muuten. Käytännössä kyse on etenkin Bavarian syömähampaan eli S-sarjan mallien uudistumisesta. SR41 korvaa nykyisen S40:n, mutta tuskin vasta muutaman vuoden ikäistä R40:tä.
Runkomitoista päätellen SR41 rakentuu S40:n rungolle, mutta ulkonäkö ja tilaratkaisu on uusi. Peruskonsepti noudattelee perinteistä sportcruiserien tilaratkaisua, jossa kannen alla on makuutilojen ja toilettien lisäksi myös veneen pääpentteri ja sisäsalonki.
SR41:n tapauksessa ”omistajanlukaalit” eli isompi makuukajuutta ja erillisellä suihkukomerolla varustettu yksityistoiletti on sijoitettu keskiveneeseen. keulakajuutta on kompaktimpi sovitus, samoin vain salongin suunnasta lähestyttävä yleistoiletti.
Pentterin ja salongin sohvan väliin jää reilusti lattiapinta-alaa ja seisomakorkeuttakin riittänee Bavarian tyyliin yli kaksimetriä, joten ahtaanpaikana kammoa tuskin ilmenee. Kulmapentteri lupailee yleensä sekä hyviä kokkausmahdollisuuksia että säilytystiloja.
Kansitasolla keskikajuutan koko tarkoittanee sitä, että ohjaamon vieressä on tilaa lähinnä loungelle, varsinaisen sohvan asemoituessa paapuurin laidalla taaemmas. Styyrpuurin laidalla ohjaamon jatkeena mallikuvissa pilkottaa ulkopentterimoduuli.
Peräkannen aurinkotasossa on uudenlaista muunneltavuutta. Liu’tettavan selkänojan ansiosta aurinkotason etureuna toimii avotilan sohvana selkänojan ollessa taka-asennossa. Selkänoja etuasennossa aurinkotasolla puolestaan loikoillaan luontevimmin perää kohti. Erityisen hyvältä näyttää idea, jossa aurinkotason keskiosa nousee pöydäksi, jolloin aivan veden ääreen syntyy kauniin kelin oleskelutila.
Iso uimataso on vakiovaruste, ja lisävarusteena se muuttuu hydrauliseksi. Uimatasoilta pääsee kulkemaan avotilaan ja sivukansille molemmilta puolilta, ainakin kangaskattoluukulla varustetuissa Soft Top ja kuvien Hard Top -versioista. Kolmantena versiona tarjolle tulee lasisella takaseinällä varustettu Coupe.
Konehuoneeseen on tarjolla kaksi sisäperäkonetta. Bensa vaihtoehdon toimittaa MerCruiser, dieselit Volvo Penta. Jälkimmäisestä muodostunee korkeammasta hinnasta huolimatta halutumpi, ellei sitten isojen perämoottorien huuma ala kääntää myös isojen bensasisäperämoottorien suosiota kasvuun.
Katso myös nämä
AMT 175 BR Aluminum (2018–)AMT mukaan alumiinibuumiin
Yhä useampi venevalmistaja haluaan palansa alumiinirunkoisten avoveneiden markkinakakusta....
Yanmar 4LV (2018–) Uusi keskiluokka
Yanmar täydentää moottoritarjontaansa uudella 4LV-moottorisarjalla.
Honda BF40/50 ja BF80/100 (2018–)Posket lommolla
Honda julkisti mallivuoden 2018 alkajaisiksi miedosti päivitetyt versiot keskikokoluokan BF40/50...
Nimbus W9 (2018–)Uusi alku
Veneilytavat muuttuvat kun veneilijät nuorentuvat. Nimbus haluaa varakkaan osansa nuorekkaista...
Uusimmat
Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen
Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...
Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä
Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...
Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover
Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...
Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia
Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....