Buster lanseeraa huomenna alkavassa Uivassa venenäyttelyssä uuden sukupolven XL- ja XXL-mallit. Myyntiin uutuudet saadaan heti.

Uusi XL venyy ensimmäistä kertaa mallin vuodesta 1992 alkavassa historiassa yli kuuden metrin pituuteen. Runko on täysin uusi ja vene on edeltäjäänsä 10 senttiä pidempi. Tilojen kannalta merkittävämpi kasvu on aiempaa 30 senttiä leveämmässä vesilinjassa. Sen ansiosta lattiapinta-ala on selvästi kasvanut, mikä tuntuu etenkin takapenkin tuntumassa.

Perän kookkaat uimatasot ulottuvat tasaisina moottorin molemmille puolille, ja ne toimivat luontevasti sekä kulku- että kalastustasoina. Keulan avotilaa voi kalustaa tarpeen mukaan lisävarusteena saatavilla vapalaatikoilla tai modulaarisella, irrotettavalla kalastusvarustesarjalla, johon kuuluvat vapalaatikoiden lisäksi heittotaso, kalastusistuin sekä keulamoottoriteline.

XL:n vakiovarustukseen kuuluu muun muassa alumiiniturkki, hydrauliohjaus ja 10-tuumainen Q-älynäyttö elektronisine karttoineen ja mittareineen. Ohjaamossa on sekä kookas jalkatuki sekä kaasukäden kyynärnoja. XXL:ään saa lisävarusteena myös tilttiratin.

Busterit myydään tuttuun tapaan Yamaha moottoreilla. XL:n tehoalue on 80–115 hevosvoimaa. Tehokkaimmalla vaihtoehdolla luvataan 36 solmun huippunopeus. 19–23 solmun mukavalla matkanopeudella kulutuksen pitäisi jäädä Busterin mukaan 0,7 litraa meripeninkulmalla. Polttoainesäiliö on tavanomaista suurempi, tilavuudeltaan 160 litraa, minkä ansiosta toimintasäde on laaja.

XL ja XXL rakentuvat samalle rungolle, jota XXL:ssä on pidennetty 20 sentillä. Saman rungon pidentäminen ja hyödyntäminen kahdessa mallissa on Busterille tuttua jo esimerkiksi edellisestä XL/XXL- sekä nykyisestä Magnum/SuperMagnum-malliparista. 

XXL:n tehoalue jatkuu siitä mihin XL jää. Moottoriksi sopii 115–150-hevosvoimainen Yamaha, joista tehokkaimmalla varustettuna XXL:lle luvataan 43 solmun huippunopeus. Suuresta huippunopeudesta huolimatta taloudellisuudesta ei tarvitse juurikaan tinkiä, sillä Buster ilmoittaa Yamaha F150D:llä varustetun XXL:n kuluttavan 19–29 solmun matkanopeusalueella vain 0,8 litraa meripeninkulmalla. 

XXL:n lisäsentit on käytetty taka-avotilaan, jossa matkustajille on tarjolla u-sohva. Lisävarusteena on saatavilla muun muassa pöytä ja jääkaappi. Keulassa on vakiona paapuurin istuin-vapalaatikko, ja lisävarusteena sellaisen saa myös toiselle puolelle. Myös XXL:n voi varustaa irrotettavalla keulan kalastusvarustesarjalla.

Ulkonäöltään XL ja XXL ovat keskenään lähes samanlaiset. Sukunäkö Buster-malliston suurimpiin veneisiin, Phantomiin ja Magnum-malleihin on myös kuvien perusteella ilmeinen.

www.busterboats.com

 

  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat: Buster

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Minor 27 WR - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 27 WR

2005 69900 €

Siisti ja merikelpoinen Minor 27 WR luotettavalla Volvo Penta KAD 300 diesel-moottorilla. Veneen keulassa makuutilat kolmelle henkilölle ja vesi-WC. Hytistä löytyy pieni pentteri liedellä ja...

Myyjä: Astrum Turku

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Sunseeker Manhattan 50  Volvo Penta D12, 715 hv, Diesel - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 50 Manhattan 50

2005 390 000 €

Mahtava Sunseeker 50 Manhattan nyt myynnissä. Todella huolellisesti pidetty ja huollettu.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy