Evo V8 (2021–)– Italialaista leveilyä
Napolista kotoisin oleva italialaisveistämö Blu Emme Yachts on julkistanut Evo-malliston uuden lippulaivan. Mallimerkinnällä V8 varustetulla 24-metrisellä jahdilla veistämö pyrkii käynnistämään uuden aikakauden venesuunnittelun ajattelussa.
Blu Emmen aiempien Evo-päiväjahtien tavoin myös V8:ssa on veistämölle tunnusomaiseksi muodostunut leveä perä, joka on kuin tehty auringosta nauttimista varten. Ankkurissa ollessa veneen perä on Transformers-lelun tavoin aukikäännettävä, jolloin oleskelualue kasvaa entisestään. Kun perän laidat taitetaan alas, peräkansi levenee entisestään muuttuen yhdeksi yhtenäiseksi, 70 senttiä vedenpinnan yläpuolella leijuvaksi patioksi.
Evo V8 suunnittelussa referenssinä käytettiin venäläistä Maatuska-nukkea. Melko yllätyksetöntä ja minimalistista kansisalonkijahtisuunnittelua edustavan 78-jalkaisen V8:n ulkokuori kätkeekin sisälleen aimo läjän kekseliäitä ratkaisuja.
Blu Emmen edustajan mukaan V8:n ja sitä seuraavan uuden malliston toteuttaminen on suunnittelun kannalta iso vedenjakaja. V8:n piirtänyt Valerio Rivellini on työssään ammentanut filosofiaa purjeveneistä tavoitteenaan, ei enempää eikä vähempää, kuin moottori- ja purjeveneilyn parhaimpien puolien yhdistäminen.
Veneessä on peräti neljä ohjaamoa. Ensimmäinen sijaitsee perinteisempään tapaan pääkannella, salongin yhteydessä. Toinen ruori sijaitsee piiloon käännettynä hytin katolla. Lisäksi ruoreja on hytin molemmin puolin molemmilla sivukansilla. Kahdessa viimeksi mainitussa aistii purjeveneistä ammennetun inspiraation.
Veneen layout on täysin sovellettavissa asiakkaan toiveiden mukaan. Alakannella on yöpymistilat yhdeksälle henkilölle. Pääkannen tilavan salongin ikkunat ovat kauttaaltaan avattavissa. Kaikkien hytin ikkunoiden ollessa auki vene muistuttaa ulkonäöllisesti enemmän hardtopilla varustettua avovenettä kuin takaseinällä varustettua kansisalonkimallia.
Parhaillaan uutta Evo V8:a esitellään italiassa Venetsian venemessuilla, minkä jälkeen se luovutettaan italialaiselle omistajalleen.
Katso myös nämä
AMT 175 BR (2017–)Isompien malliin
AMT 175 BR pyrkii olemaan niin iso kuin vain viisimetrinen bowrider voi. Onko tilavolyymilla...
AMT 190 BR (2016–)Kova luu
AMT on kymmenessä vuodessa vakiinnuttanut paikkansa Suomen kymmenen myydyimmän venemerkin...
Nordkapp Avant 705 (2017–)Timmi kunto
Nordkappin seitsemän metrinen uutuusbowrider on kilpakumppaneita solakampi ja sporttisempi.
Nimbus W9 (2018–)Uusi alku
Veneilytavat muuttuvat kun veneilijät nuorentuvat. Nimbus haluaa varakkaan osansa nuorekkaista...
Uusimmat
Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen
Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...
Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä
Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...
Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover
Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...
Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia
Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....