Finnmaster julkistaa tänään hieman yli kuusimetrisen R6-bowriderin ja T6-daycruiserin.

R6 ja T6 korvaavat Finnmasterin mallistossa  suositut 62 BR:n ja 62 DC:n. Muotokieli muuttuu selvästi, sillä uusissa "kutosissa" on siirrytty 62-mallien pyöreydestä isommista T7- ja T8-malleista tuttuun särmikkyyteen.

Kansimuotin leveä muotoilu mahdollistaa helpon kulkemisen ja luo molemmille malleille tunnistettavan piirteen, jota vakiona olevat ledikeulavalot korostuvat. 

R6-mallin etuavotila on tavanomaisen V-muodon sijaan pikemminkin leveän U-kirjaimen muotoinen. Keulan selkänojat sisältävä istuinpehmustesarja kuuluu vakiovarusteisiin, sohvat aurinkotasoksi täydentävän patjan saa lisävarusteena.

Myös T6-mallin keulakajuutan tilaratkaisu on luokassaan poikkeuksellinen, sillä siihen on onnistuttu sovittamaan samaa toiminnallisuutta kuin isommissa T-malleissa. Käytännössä se näkyy kajuutan paapuurin puolen nurkassa olevana istumapaikkana ja styyrpuurin laitaa viistosti mukailevana parivuoteen, jonka saa täytepatjojen avulla laajennettua koko kajuutan kokoiseksi perhevuoteeksi.

Tuulilasista taakse R6:n ja T6:n tilaratkaisut ovat identtisiä. Molemmissa avotilaa hallitsee kookas U-sohva, joka paapuurin puolen etupäädyssä on tavanomaista leveämpi, käännettävällä selkänojalla varustettu apukuskin paikka. Kun selkänojan taittaa eteen ja ohjaamon erillisistuimen kääntää ympäri, mahtuu avotilaan istumaa ja seurustelemaan mukavasti koko kantavuuden mukainen kuuden tai seitsemän hengen seurue.

Avotilan pöytä ja sohvan aurinkotasoksi tai varavuoteeksi täydentävät lisäpatjat kuuluvat vakiovarustukseen. Myös avotilan erilaiset kattamisvaihtoehdot ovat kaikki vakiona, sillä hintaan sisältyy sekä erillisistuimen suojahuppu, satamapeite että korkea ajokuomu, jolle on u-sohvan selkänojan takana oma säilytystila.

Entistä suuremmat uimatasot ovat nykyaikaiseen tyyliin yhdessä tasossa. Puolelta toiselle kulkemista helpottaa uimatason kanssa samalla korkeudella oleva moottorikaivon astinlauta, joten perään muodostuu helposti kuljettavissa oleva ja monikäyttöinen peräkansi. Korkea vetokaari on vakiovaruste, ja se toimii varsinaisen tarkoituksensa lisäksi myös mainiona kiinnipitokaiteena peräkannella liikuttaessa.

Turkkipinnoitteena R6:ssa on vakiona LineDeck-matto ja T6:ssa massiivitiikki. Molemmissa malleissa pinnoitus kattaa uimatason ja avotilan lattian lisäksi myös kulkuväylät ja askelmat. Vakiovarustus on myös teknisestä näkökulmasta katsottuna kattava, sisältäen muun muassa hydrauliohjauksen, tuulilasinpyyhkimen sekä kaikuluotaimella varustetun Garmin-karttaplotterin.

Lisävarustelistalle on jätetty muun muassa toinen tuulilasinpyyhin, trimmitasot, jääkaappi ja sen vaatima kaksiakkujärjestelmä.

R6 ja T6 rakentuvat samalle, monissa yhteyksissä hyväksi havaitulla rungolle kuin S6-keskipulpettivene ja P6-ohjaushyttivene. Urheilullisissa R- ja T-malleissa moottorivaihtoehtojen määrä kasvaa, sillä tehosuosituksen ylärajaa on nostettu 150:stä 200:aan hevosvoimaan. 

Moottoreissa Finnmaster luottaa tuttuun tapaan Yamahaan. Valikoima muodostuu F130-, F150-, F175- ja F200-malleista, joista kaksi tehokkainta on saatavilla myös sähköisellä kaukohallintalaitteella varustettuina versioina.

200-hevosvoimaisella moottorilla varustettuna huippunopeuden odotetaan nousevan noin 45 solmuun. Suosituimmaksi vaihtoehdoksi muodostunee F150, joka sekin taannee noin 40 solmun huippunopeuden. 

Hintoja ei ole vielä vahvistettu, mutta tiukka kilpailutilanne pitänee huolen siitä, ettei suuria irtiottoja ole puoleen tai toiseen luvassa. Esimerkiksi T6:n pääkilpailijoiden suositushinnat asettuvat 150-hevosvoimaella moottorilla varustettuna 50–55 000 euron luokkaan.

www.finnmaster.fi

 

  • Teksti ja kuvat: Jan Sjölund

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy