Marexilta on toivottu mallia, jossa olisi takaseinällä suljettu kansisalonki ja ohjaamon sivuliukuovi, mutta myös iso ja seurallinen avotila. Tässä se tulee.

Jos hakee 30–40-jalkaista matkavenettä, on norjalaisella Marexilla monta vaihtoehtoa, sillä koko kolmesta malliparista koostuva nykymallisto mahtuu noihin raameihin. Tarjolla on ulko-oleskelutilaa painottavat 310 Sun Cruiser ja 360 Cabriolet Cruiser, takakajuutalliset 320 ja 373 Aft Cabin Cruiserit sekä kaikista suunnista kovilla elementeillä suljettavalla kansisalongilla varustettu, mallinimetön lippulaiva 375.

Uusin lisäys on 330 Scandinavia, joka tulee 375:n pariksi. Sen kuvat ja tiedot on nyt julkistettu ja ensimmäisten yksilöiden tuotanto käynnistetty. Yleisön eteen uutuus tuodaan tammikuussa Düsseldorfissa ja sen perään helmikuussa Helsingissä, jos vain korona venemessut sallii.

Scandinavian ratkaisuissa on lainauksia sekä muista nyky-Marexeista että edeltävästä, 2000-luvun alun 330/350 Scandinaviasta, mutta myös paljon omaa. Uutta on esimerkiksi ohjaamon sivuliukuovi, jollaista Marexeissa ei ole ennen ollut. Toisaalta keulakajuutan ja styyrpuurin laidalla olevan toiletin symbioosi on tuttu 320 ACC:stä. Siina keulakajuuttaan kuljetaan paapurin laidalta ja suihkukomero on sijoitettu toiletissa tavanomaista keskemmälle venettä. Etuina on valtavan kokoinen keulavuode ja suihkukopin runsas seisomakorkeus.

Myös keskikajuutan vuoteet ovat Marexeissa yleensä poikkeuksellisen tilavia, eikä Scandinavia näyttäisi tekevän poikkeusta. 

Oleskelu- ja matkustustilat on keskitetty kansitasolle. Sisäohjaamosta, pentteristä ja tilavalta vaikuttavasta dinetistä muodostuva kansisalonki on suljettavissa (tai avattavissa) isolla liukukattoluukulla ja liukuovella varustetulla lasisella takaseinällä. Dinetin etummaisessa sohvassa on taittuva selkänoja, mikä mahdollistaa kulkusuuntaan istumisen ajon aikana. Pöydän päädyssä näkyy kuvissa puolestaan näppärä taittojakkara.

Avotilan puolelta löytyy kaksi metriä pitkä U-sohva, joten oleskelutilat eivät lopu ihan heti kesken eikä raoitu vain sisätiloihin. Avotilan styyrpuurin laidalle on tarjolla muutamia kalustevaihtoehtoja. Esimerkiksi lisäjääkapin ja sähkögrillin asennuslipaston ja penkin kombinaatio vaikuttaa aika hyvältä vaihtoehdolta.

Avotilan saa täysin katettua yhdessä hujauksessa. Siitä pitää huolen haitarimallinen kangaskattoluukku sekä B-pilareihin integroiduista säilytystiloista esiin vedettävät verhomaiset kuomuseinät, molemmat muista Marexeista tuttuja ja toimivia ratkaisuja.

Uimatason voi valita pidempänä tai lyhyempänä, eroa on puoli metriä. Pidempään saa integroidun apuvenetelineen. Katolle saa puolestaan polkupyörän tai suppilaudan kiinnittämiseen sopivan taakkatelineen ja aurinkopaneelit.

Valinnat jatkuvat neljällä moottorivaihtoehdoilla. Singlenä on tarjolla 440- tai 480-hevosvoimainen Volvo Penta D6, ensin mainittu DPI-vetolaitteen ja jälkimmäinen akselivedon ja V-vaihteen kera. Parikoneasennukseen voi valita 220-hevosvoimaiset Volvo Pentan D3:t tai 270-hevosvoimaiset Mercuryn V6-dieselit. Jälkimmäisten mukana tulee aina Axius Premium -joystick.

www.marex.no 

www.marinepalvelu.fi 

  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat ja videot: Marex

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Minor 27 WR - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 27 WR

2005 69900 €

Siisti ja merikelpoinen Minor 27 WR luotettavalla Volvo Penta KAD 300 diesel-moottorilla. Veneen keulassa makuutilat kolmelle henkilölle ja vesi-WC. Hytistä löytyy pieni pentteri liedellä ja...

Myyjä: Astrum Turku

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy