Norjalainen Marex esittelee oman näkemyksensä 11-metrisestä matkamoottoriveneestä ensi tammikuussa. Se on 360 Cabriolet Cruiser.

Uudelle 360 CC:lle on varattuna Marexin mallistosta rooli suositun 310 Sun Cruiserin isosiskona. Edeltävä 350 Cabriolet Cruiser poistui mallistosta jo toissa vuonna, joten paikka on vapaana.

Cabriolet Cruiserissa kaksi kookasta haitarimallista kangaskattoluukkua, jotka aukeavat vastakkaisiin suuntiin, etummainen perää kohti ja takimmainen keulan suuntaan. Mekanismin ja materiaalin ansiosta kattoluukkujen aukeama on mahdollisimman suuri.

Kattoluukkuja täydentää Marexille tyypillinen verhomainen kuomusarja, joka liu'utetaan paikoilleen avotilan ympärille sivuikkunoiden pilarien sisällä olevista säilytystiloista. Veneen avaaminen tai kattaminen kuomuseinillä ja kattoluukuilla käy siis tavanomaista jouheammin. Molemmat on todettu hyvin toimiviksi ratkaisuiksi jo 310 Sun Cruiserissa.

Keulakannelle pääsee 360 CC:ssä kahdella tapaa, joko perinteisesti sivukansia pitkin tai tuulilasin läpi. Läpikulun mahdollistaa tuulilasin paapuurin reunassa oleva aukeava ikkunaruutu.

Muihin "marexismeihin" kuuluu tilaratkaisu, joka jakaa veneen tilat tiukasti vuorokauden ajan mukaan. Kannen alla alakerrassa on toiletin lisäksi vain kaksi makuukajuuttaa. Päiväaikaan matkustetaan, oleskellaan ja kokataan kansitiloissa.

Kaikki 360 CC:n tilat vaikuttaisivat pohjapiirrosten ja tietokonekuvien perusteella olevat varsin tilavia. Esimerkiksi toiletissa on erillinen penkillä varustettu suihkutila ja keulakajuutassa verrattain paljon vapaata lattiapinta-alaa.

Keskikajuutan vuode on keulakajuutan vastaavaa leveämpi (180 cm) ja sohvalla varustettu eteistila vaikuttaa avaralta. Vuoteelle tosin joutuu konttaamaan pienehköltä vaikuttavan kulkuaukon läpi.

Ohjaamossa on kiinteät, katse ajosuuntaan istuttavat paikat kolmelle. Ohjaamon takana on molemmille laidoille levittyvä pentteri, jonka varustukseen kuuluu muun muassa uuniliesi ja yhteensä 220 litran tuplajääkaappi. Erikoisuutena molempien laitojen pentteritiskit voi yhdistää klaffitasolla.

Perän kaksi sohvaa ja pöytä muodostavat oleskelutilan jopa yhdeksälle. Sohva muuntuu tarvittaessa myös aurinkotasoksi tai varavuoteeksi.

Uimatasoja on kaksi vaihtoehtoa, lyhyempi tai pidempi. Eroa niillä on puoli metriä. Molemmissa on tilavat tavaralaatikot, jotka toimivat myös penkkeinä. Pidemmässä uimatasossa on paapuurin laidalle aukeavat uimatikkaat sekä tarvittaessa esiin ja käyttöön otettavissa oleva apuveneen taavettiratkaisu.

Konehuoneeseen on tarjolla neljä eri moottorivaihtoehtoa. Ainoa "sinkku" on Volvo Penta 400-hevosvoimainen D6. Sen pitäisi riittää nostamaan hippunopeus hiukan yli 30 solmuun. Parikoneasennuksilla päästään jo noin 40 solmun huippunopeuksiin. Vaihtoehtoina on 2 x 260 hv Mercury Dieselit, 2 x 300 hv Volvo Pentan D4:t tai 2 x 320 hv Yanmarin V8:t. Kaikki vaihtoehdot ovat sisäperämoottoreita. Volvo Pentoissa vetolaitteena on DPH, Mercuryssa Bravo III X ja Yanmarissa ZT370. Jokainen moottorivalmistaja tarjoaa parikoneasennuksiin lisävarusteena joystick-satamahallintalaitetta.

www.marex.no

www.marinepalvelu.fi

 

  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat: Marex

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma

Minor 27 WR - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 27 WR

2005 69900 €

Siisti ja merikelpoinen Minor 27 WR luotettavalla Volvo Penta KAD 300 diesel-moottorilla. Veneen keulassa makuutilat kolmelle henkilölle ja vesi-WC. Hytistä löytyy pieni pentteri liedellä ja...

Myyjä: Astrum Turku

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma