Purjevene-elektroniikkaa valmistava B&G esitteli METSissä uudistunutta Vulcan-monitoiminäyttöjen sarjaa.

Kenties tärkein ominaisuuksien terästys on uusi tutkaliitäntä, jonka ansiosta Vulcanit voi nyt koplata yhteen B&G:n 3G- ja 4G-laajakaistatutkien kanssa. Toinen sarjaa koskeva uutuus on entistä isompi eli 12-tuumainen näyttö, joka on tullut 7- ja 9-tuumaiseen rinnalle. Nyt Vulcanin voi siis asentaa isompaankin purteen.

Vulcanin lähtökohtana on alusta lähtien ollut valmistajan edullisin monitoiminäyttö. Sen keihään kärkenä on ollut purjehtijoille kehitetty SailSteer-toiminto, joka antaa ruorimiehelle enemmän tietoa tuulesta ja ohjaamisesta tuulen suhteen.

Uuden tutkaliitännän myötä Vulcan on riittävän pätevä ja monipuolinen näyttö purjeveneessä. Sen kanssa toimivat lisäksi kaikuluotain, ais, autopilotti, vhf-radio ja viihdeyksikkö Sonic Hub. Ja tietysti monipuolinen valikoima antureita.

12-tuumaisen ohjehinta on jo 2 500 euron isommalla puolella, mutta tässä kokoluokassa edelleen huokeammassa päässä.

www.bandg.com

 

Uusimpiin Vulcan-monitoiminäyttöihin voi kytkeä nyt myös laajakaistatutkan.
  • Teksti: Timo Kuukkanen
  • Kuvat: B&G

Katso myös nämä

Plotterin päivitys Ilmaisia ominaisuuksia - Näin se tehdään - Totalvene.fi

Plotterin päivitysIlmaisia ominaisuuksia

Tiesitkö että voit saada karttaplotteriisi uusia ominaisuuksia? Jopa ilmaiseksi. Päivitä sen...

Nimbus W9 (2018–) Uusi alku - Ensiesittely - Totalvene.fi

Nimbus W9 (2018–)Uusi alku

Veneilytavat muuttuvat kun veneilijät nuorentuvat. Nimbus haluaa varakkaan osansa nuorekkaista...

GPS & Glonass Tarkka paikka - Näin se toimii - Totalvene.fi

GPS & GlonassTarkka paikka

Yhdysvaltain GPS ja Venäjän Glonass ovat satelliittipaikannusjärjestelmiä. Ne eivät taistele...

AIS tutuksi Ruuhka-apu - Näin se toimii - Totalvene.fi

AIS tutuksiRuuhka-apu

AIS on turvallisuusvaruste, joka ei ole saanut veneilijöitä paukuttelemaan henkseleitään niin...

Uusimmat

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa – Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen - Uutinen - Totalvene.fi

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen

Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle – Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä - Uutinen - Totalvene.fi

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä

Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...

Boot 2026: Zodiac X9 CC – Ranskalainen crossover - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover

Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...

Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan  – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia - Uutinen - Totalvene.fi

Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia

Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....