Quicksilver esittelee mallivuodelle 2020 uudet 6-metriset päiväristeilijät.

Kypsästä 15 vuoden malli-iästä huolimatta Yamarin 59 DC on vuodesta toiseen Suomen myydyin daycruiser. Monet kilpailijat ovatkin keskittyneet pykälää suurempien daycruiserien luokkaan.

Quicksilverillä ja sen rinnakkaismerkki Utternilla on ollut mallistossa alle kuusimetrinen DC, mutta Suomessa niiden myynti on ollut olematonta. Nyt on mahdollisuus yrittää uudelleen.

Uusi Quicksilver Activ 605 Cruiser korvaa aiemman 595 Cruiserin tyylikkäästi. Pari senttiä yli kuusimetriseksi kasvaneen 605 Cruiserin tilaratkaisu on periaatteiltaan tuttu, koostuen keulakannen alla olevasta matalasta kahden hengen makuukajuutasta sekä ohjaamon erillisistuimilla ja peräsohvalla kalustetusta avotilasta.

Tässä kokoluokassa verrattain uutta ja näppärää ovat yhdessä tasossa olevat uimatasot ja niiden välillä kulkemista helpottava moottorikaivon askelma, helposti peräsohvan selkänoja alas taittamalla tapahtuma sohvan muokkaus aurinkotasoksi, peräpenkin alle taittuva kuomu sekä paapuurin laidalla olevan portaikon ja aukeavan tuulilasin ruudun kautta tapahtuva kulku keulakannelle. Tasaiselle keulakannelle saa viritettyä aurinkopatjat, joista yksi tyyny muodostaa tuulilasia vasten asetettuna selkänojan.

Avotilan pöytä ja hydrauliohjaus ovat vakiovarusteita, mutta esimerkiksi aurinkotasot ja vetokaari sekä satamapeite ja/tai ajokuomu ovat lisävarusteita. Smart Edition -pakettiin on kasattu avotilan aurinkotason lisäksi vakiopöydän korvaava tiikkipöytä, uimatason suihku, jääkaappi ja kiinnittymisvarusteet.

Leveyttä 605:lla on 2,34 metriä ja kuivapainoksi ilmoitetaan 1 074 kiloa. Moottoriksi voi valita 100–150-hevosvoimaisen Mercuryn. Polttoainetankki on kokoluokan keskimääräistä tilavampi, 160 litraa.

605 Bowrider on vajaat sata kiloa kevyempi, muuten tekniset tiedot ovat samat. Bowriderin avokeulaan kuljetaan tavanomaiseen tapaan keskeltä aukeavan tuulilasin läpi. Lisävarustelistalta löytyy arvatenkin jenkkityylinen wakeboard-torni, jota Cruiser-versioon ei saa.

Skandinaviassa paremmin myyvässä Uttern-mallistossa Quicksilver Activ 605 Cruiser toistuu uutena D59:nä, joka korvaa aiemman D57:n. Quicksilverin ja Utternin välillä erot ovat marginaalisia: Utternissa on eri värit ja vähän prameampi vakiovarustelu.

www.quicksilver-boats.com

www.uttern.com

 

  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat: Quicksilver

Katso myös nämä

Honda BF40/50 ja BF80/100 (2018–) Posket lommolla - Ensiesittely - Totalvene.fi

Honda BF40/50 ja BF80/100 (2018–)Posket lommolla

Honda julkisti mallivuoden 2018 alkajaisiksi miedosti päivitetyt versiot keskikokoluokan BF40/50...

Fairline 33 (2019–) Tyylipisteiden perässä - Ensiesittely - Totalvene.fi

Fairline 33 (2019–)Tyylipisteiden perässä

Fairline tähtää designveneiden markkinoille uudella 33-jalkaisella päiväretkiveneellä.

Nimbus W9 (2018–) Uusi alku - Ensiesittely - Totalvene.fi

Nimbus W9 (2018–)Uusi alku

Veneilytavat muuttuvat kun veneilijät nuorentuvat. Nimbus haluaa varakkaan osansa nuorekkaista...

Sea Ray 320 Sundancer (2017–) Suunnannäyttäjä - Testi - Totalvene.fi

Sea Ray 320 Sundancer (2017–)Suunnannäyttäjä

Sea Rayn uusi 320 Sundancer kuuluu viimevuosien mielenkiintoisimpiin uutuuksiin. Se on...

Uusimmat

Boot 2026: Jeanneau TH33 – Merkki vaihtoon - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Jeanneau TH33– Merkki vaihtoon

Katamaraanirunkoiset day- ja sportcruiserit siirtyivät Groupe Beneteau -konsernissa Eueoopassa...

Simrad NSO 4 [2026–) – Simradilta  uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi - Ensiesittely - Totalvene.fi

Simrad NSO 4 [2026–)– Simradilta uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi

Simrad on esitellyt 80-juhlavuotensa kunniaksi uuden NSO 4 -karttaplotterin, joka perustuu...

Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin – Perinteinen ja moderni - Reportaasi - Totalvene.fi

Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin– Perinteinen ja moderni

Kymmenmetriseen ympärikuljettavaan ohjaushyttiveneeseen saa sommiteltua sekä yhteysajoon että...

Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent – Kovaan ajoon - Reportaasi - Totalvene.fi

Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent– Kovaan ajoon

Täysalumiininen ohjaushyttivene on monen saaristossa yhteysveneilevän toivelistalla. Suomalainen...

Venemyyjän vihjeet

RAND Mana 23 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

RAND Mana 23

2023 85 000 €

UUSI. Nyt myynnissä täys-sähkövene. RAND 23 MANA on varustettu Avator 110e 11 kWh akulla. Etenemä veneellä 30 - 60 km.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Sea Ray 190 SPOE - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 190 SPOE

Uusi 45 000 €

Uusivene. Nyt myynnissä huippu tarjouksessa Sea Ray 19 SPOE. Esittelyveneen tarjous hinta 45000 € ovh: 69097€

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Brig Navigator 700 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Brig Navigator 700

2019 33 900 €

Myydään upeassa kunnossa oleva vähän ajettu Navigator 700. Moottorina luotettava, pieniruokainen Evinrude 200 E-TEC. Talvisäilytyksessä ja juuri tehty iso Evinrude 300h-huolto.

Myyjä: Venekeskus

Quicksilver 755 Pilothouse - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Quicksilver 755 Pilothouse

2015 48 900 €

Juuri huollettu ja valmiiksi vesille laskettu Quicksilver Pilothouse kaupan valmiina heti luovutukseen varmalla 150hv Mercuryn koneella. Huollettu ja säilytetty liikkeessä vuosittain.

Myyjä: Venemaailma