Performance Sailing -nimikkeen alle on koottu sekä vapaa-ajan purjehtijoille että enemmän kisaorientoituneille purjehtijoille tarkoitettu tuotevalikoima, joka muodostuu uusista Alpha-taktiikkanäytöistä ja RSW-tuulianturista sekä Axiom-monitoiminäyttöjen uusista purjehdusominaisuuksista ja LightHouse-käyttöjärjestelmän päivityksistä.

Raymarinen mukaan elektronisen kartan, seuraavan sukupolven tarkan tuulivalvonnan sekä kosketusnäytön ja taktisten näyttöjen intuitiivinen ja dynaaminen yhdistelmä on omiaan parantamaan purjehtijoiden tietoisuutta ympäristöstä ja veneestään, mikä puolestaan auttaa purjehdusta edistävien ratkaisujen tekemisessä.

Kovia lupauksia. Puretaanpa siis osiin, mitä on lanseerattu.

Alpha-sarjan näytöt

Alpha-sarjan 7- ja 9-tuumaiset näytöt on suunniteltu asennettaviksi mastolle, laipioon tai konsoliin joko pysty- tai vaaka-asentoon. Kirkkaat, jopa 1500 nitsin näyttöjen sisältö on vapaasti muokattavissa itse näytöltä vedä ja pudota -menetelmällä tai Axiom-plotterilta.

Näytöissä voi esittää dataa eri muodoissa ja väreissä, numeroina, graafeina tai symboleina. Asennus on mahdollisimman helppoa, sillä Alpha-näyttö tarvitsee vain yhden kaapelin virtaa ja dataa varten. Ruutuja voi ketjuttaa jopa kymmenen eri puolelle venettä. Pinnassa on öljyä ja vettä hylkivä HydroTough-nanopinnote.

Alphassa on myös monia hyödyllisiä tiloja, kuteen Sail Point, joka ohjaa ruorimiestä oikeaan tuulikulmaan ja vauhtiin pääsemisessä sekä zoomattua tuulimittaria simuloida Dynamic Wind, joka näyttää vain käytössä olevaa kvadranttia zoomattuna. Kaiken kaikkiaan näytöille voidaan ohjelmoida 18 eri näkymää. 

Alpha-näytöt toimivat myös moottoriveneissä, sillä niille voidaan syöttää esimerkiksi moottorin tietoja väylän kautta – esimerkiksi suunta, nopeus ja syvyys ovat tärkeitä venetyyppiin katsomatta. 

Alpha-näyttöjen myynti ja toimitukset käynnistyvät heti. 7-tuumaisen suositushinta jää hiukan alle 1 500 euroon ja kaksi tuumaa suuremman alle 2 500 euroon.

RSW-sarjan tuulianturit

Raymarinen uudet RSW-sarjan tuulianturit on muotoiltu aivan uusiksi. Muotoja on hiottu tuulitunnelissa. 

RSW-anturit ovat yhdessä Smart Wind -teknologian kanssa itsekalibroituvia, ja tuottavat erittäin tarkkoja tuulen nopeus- ja suuntamittauksia. Anturiin integroidun 3D-kiihtyvyysanturin avulla RSW ottaa huomioon veneen liikkeiden aiheuttamat muutokset tuulen suunnassa ja voimakkuudessa antaen mahdollisimman tarkat ja todenmukaiset lukemat. 

RSW-tuulianturin toimituspakkauksessa tulee mukana itse anturi, asennustarvikkeet, 30 metrin kaapeli ja muuntimet Seatalk-väylään. Anturin suositushinta jää hieman alle 1 000 euroon. RSW on esillä Cannesin venenäyttelyssä 12.–17. syyskuuta ja tulee saataville loppuvuoden aikana.  

Axiom-näyttöjen LightHouse 4.5 -käyttöjärjestelmän uudet ominaisuudet

Axiom-monitoiminäyttöjen LightHouse-käyttöjärjestelmä siirtyy 4.5-päivitysversioon. Se on täysin yhteensopiva Alpha-sarjan taktisten näyttöjen ja uuden RSW-tuulianturin kanssa. Purjehtijoille ja erityisesti kilpapurjehtijoille LightHouse 4.5 tuo entistä laajemman polaaridiagrammien kirjaston ja mahdollisuuden syöttää omia suorituskykykarttoja järjestelmään. 

Kaikille purjehtijoille uusi ja hyödyllinen ominaisuus on automaattinen kalibrointi, tuuliperäsintoiminto sekä muun muassa tuulensuunnan muutosten selkeä näyttö. Monirunkopurjehtijoille uusi käyttöjärjestelmä osaa kehottaa purjeiden vaihtoon tuulen voimakkuuden muuttuessa.  

Lighthouse 4.5 on ladattavissa raymarine.com:ista Axiom-plottereille 11.9. alkaen. 

www.raymarine.com

  • Teksti: Otto Aalto
  • Kuvat ja videot: Raymarine

Katso myös nämä

Plotterin päivitys Ilmaisia ominaisuuksia - Näin se tehdään - Totalvene.fi

Plotterin päivitysIlmaisia ominaisuuksia

Tiesitkö että voit saada karttaplotteriisi uusia ominaisuuksia? Jopa ilmaiseksi. Päivitä sen...

Tutkan käyttö Tulkitse tutkaa - Näin se toimii - Totalvene.fi

Tutkan käyttöTulkitse tutkaa

Tutka on näppärä navigointiväline, mutta sen sujuva käyttö vaatii oikeat säädöt ja perustietämystä...

GPS & Glonass Tarkka paikka - Näin se toimii - Totalvene.fi

GPS & GlonassTarkka paikka

Yhdysvaltain GPS ja Venäjän Glonass ovat satelliittipaikannusjärjestelmiä. Ne eivät taistele...

AIS tutuksi Ruuhka-apu - Näin se toimii - Totalvene.fi

AIS tutuksiRuuhka-apu

AIS on turvallisuusvaruste, joka ei ole saanut veneilijöitä paukuttelemaan henkseleitään niin...

Uusimmat

B&G Zeus SRX (2026–) – Kårkimalli purjehtijoille  - Ensiesittely - Totalvene.fi

B&G Zeus SRX (2026–)– Kårkimalli purjehtijoille

B&G on esitellyt uuden Zeus SRX -monitoiminäytön, joka on suunniteltu erityisesti purjeveneisiin....

Vene 26 Båt: Pelasta Itämeri -palkinto – kalatie innovaatiolle - Uutinen - Totalvene.fi

Vene 26 Båt: Pelasta Itämeri -palkinto– kalatie innovaatiolle

Suomen Messusäätiön 20 000 euron Pelasta Itämeri -palkinnon voitti Fishheart Oy:n kalatie-hanke....

Boot 2026: Jeanneau TH33 – Merkki vaihtoon - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Jeanneau TH33– Merkki vaihtoon

Katamaraanirunkoiset day- ja sportcruiserit siirtyivät Groupe Beneteau -konsernissa Euroopassa...

Simrad NSO 4 [2026–) – Simradilta  uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi - Ensiesittely - Totalvene.fi

Simrad NSO 4 [2026–)– Simradilta uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi

Simrad on esitellyt 80-juhlavuotensa kunniaksi uuden NSO 4 -karttaplotterin, joka perustuu...

Venemyyjän vihjeet

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Four Winns 245 Vista - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Four Winns 245 Vista

2005 27 900 €

Volvo Penta 5.0GXI 270 Hv , vuosimalli 2005 Käyttötunnit 750 h

Myyjä: Venemaailma

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Cobalt - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Cobalt

2008 19 900 €

Huippulaadukas daycruiser siistissä kunnossa. Vuosimalli 2008, mutta käyttöönotettu 2010. Säilytetty sisällä lämpimässä hallissa. Perä äsken kunnostettu ja moottori huollettu.

Myyjä: Venekeskus

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Beneteau Flyer 750 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Flyer 750

2006 39 900 €

Beneteau Flyer 750 vuosimalli 2006 Suzuki x 2 vuosimalli 2006 käyttötunnit 340 h

Myyjä: Venemaailma

RAND Mana 23 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

RAND Mana 23

2023 85 000 €

UUSI. Nyt myynnissä täys-sähkövene. RAND 23 MANA on varustettu Avator 110e 11 kWh akulla. Etenemä veneellä 30 - 60 km.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy