Riviera osoittaa uudella 4300 Sports Expressillä, että huhut perinteisten sportcruiserien sukupuutosta ovat vääriä.

Avo-ohjaamolliset ja osittain katetut sportcruiserit (tai amerikkalaisittain express cruiserit) ovat perinteisesti olleet Suomessakin varsin suosittu matkaveneluokka. Käypiä esimerkkejä ovat esimerkiksi Grandezzan OC- ja Aquadorin HT-mallit, Sea Rayn Sundancerit, Jeanneaun Leaderit sekä vaikkapa Fairlinen Targat ja Princessin V-sarjalaiset.

Maailmalla etenkin Välimeren ja Floridan rikkailla veneilyalueilla erilaiset T-top-tyyppiset, perämoottoreilla varustetut päiväveneet ja -jahdit ovat syöneet sportcruiserien markkinoita, kun veneilytavat ovat muuttuneet päivä- ja viikonloppuretkipainotteisiksi. Kaikkialla tilanne ei ole kuitenkaan aivan sama.

Australialainen Riviera uskoo sportcruisereihin täysin uuden mallin verran. Se tuo 4300 Sports Expressin ensiesittelyyn toukokuun viimeisenä viikonloppuna järjestettäville Sanctuary Coven venemessuille.

Riviera 4300 Sports Express: Tilaratkaisultaan aito sportcruiser

Aitoon sportcruiser tyyliin 4300 Sports Expressin sisätiloissa eli alakerran majoituskannella on viihtyisä sisäsalonki ja veneen pääpentteri. Toki mukana on myös kaksi tilavaa makuukajuuttaa, joista keskiveneen kolmen vuodepaikan kajuutta on jenkkityyliin avoin salonkiin. Saarekeparivuoteella ja kahdella kaapilla varustettu keulakajuutta on sen sijaan oven ja laipion takana, kuten myös suihkukomerolla varustettu toiletti. 

Pääkansi on suhteellisen korkealla, mistä seuraa hyvänä asiana yhdessä tasolla oleva lattia. Tutulla paikalla olevaa ohjaamoa tosin näyttäisi olevan vähän korotettu. Ohjaamoa vastapäätä paapuurin laidalla on wet bar -tyyppinen apukeittiö ja sivukannelle aukeava ovi. 

Avotila on varsin suojaisa, sillä sivuikkunat ovat korkeat ja katto todella pitkä, ulottuen kuomujatkeineen uimatasonkin  ylle. Oleskelumukavuudesta huolehtii kaksi vastakkain asemoitua kulmasohvaa, Rivieralle tyypillisen eksklusiiviselta vaikuttava jalopuupöytä, katosta esiin taittuva tv ja ilmastointi.

Riviera kutsuu avotilaa tiedotteessa ”sports deckiksi”, jossa yhdistyy avo- ja sisätilojen parhaat puolet. Kookas sähkökattoluukku ja kumuseinämillä takaosasta suljettava tila on parhaimmillaan suojaisa, mutta silti yhteys ulkoilmaan ja veteen on välitön. 

Hiukan hurjalta kuulostaa Rivieran lupaus sports deckin puhtaanapidon vaivattomuudesta. Riittää kun sulkee kulkuaukon vesitiiviin liukuoven ja minkä jälkeen säänkestäväksi suunnitellun ja itsetyhjentyvän tilan voi huuhtoa vesiletkulla puhtaaksi. 

Riviera 4300 Sports Express: Keulakansi ja uimataso tehokäytössä

Keulakansi ja uimataso muodostvat 4300 Sports Expressissä omat tilakokonaisuutensa. Keulakannella on tyypillinen kahden-kolmenkesken loikoiltava aurinkotaso, mutta sen lisäksi myös selkänojalliset sohvat ja pöytä niiden välissä. Oleskelutilan kohdalla myös turkki on alempana, joten jalkatilaakin löytyy ja sohvilla istumisen voi odottaa olevan luontevaa.

Uimatason keskiosa on hydraulisesti veteen laskettavissa, joten se toimii luontevasti sekä apuveneen telakkana että vesiaktiviteettien laiturina. Peräpeilissä on kookas ja hyvin varusteltu ulkopentteri, jossa kelpaa grillailla sopivaa evästä sekä lounashetkiin että auringonlaskun kajon illallisille. Koska pääkansi on uimatasoa ylempänä, on paapuurin laidalle jäänyt tilaa uimatasolle aukeavalle ja avotilan sohvan alle työntyvälle varastolle, joka on mitoitettu kahdelle suppilaudalle.

Moottoreiksi voi valita parin joko 440- (IPS600) tai 480-hevosvoimaisia (IPS650) Volvo Pentan D6-dieseleitä koplattuna IPS-vetolaitteisiin. Huippunopeuden lupaillaan joka tapauksessa nousevan 30 solmua paremmalle puolelle.

Riviera kuuluu laatuvaikutelmaltaan ehdottomasta sarjatuotantoveneiden kärkipäähän. Se kestää hyvin vertailun Euroopan ja USA:n kärkimerkkien kanssa, ja erottuu premium-luokassakin edukseen. 

Rivieran mallistossa kokonaispituudeltaan 45-jalkainen 4300 on tällä haavaa ainoa avoperäinen Sports Express. Muitakin vaihtoehtoja 40-45-jalan kokoluokassa Rivieran mallistossa riittää. Hieman suuremmassa 4600 Sports Yachtissa niin ikään yhdessä tasossa oleva pääkansi on jaettu takaseinällä avo- ja sisätilaan. Takaseinä on myös 395 ja 445 SUV sekä 39 ja 43 Open Flybridge -malleissa, joissa takakannen avotila on pidetty erilaisia harrasteita ja välineitä ajatellen kalustamattomana.

Siinä missä monet englantilais- ja italialaismerkit ovat kasvaneet 40-50-jalan kokoluokasta kasvaneet ulos, näyttäisi luokka kiinnostavan Rivieraa kovastikin. Maahantuojaa australialaismerkillä ei Suomessa ole, lähin virallinen edustus löytyy Alankomaista.

www.rivieraaustralia.com

  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat: Riviera

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Minor 27 WR - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 27 WR

2005 69900 €

Siisti ja merikelpoinen Minor 27 WR luotettavalla Volvo Penta KAD 300 diesel-moottorilla. Veneen keulassa makuutilat kolmelle henkilölle ja vesi-WC. Hytistä löytyy pieni pentteri liedellä ja...

Myyjä: Astrum Turku

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku