Hanse-konserniin kuuluva Sealine laajentaa S-sarjan sportcruiserien valikoimaa 12-metrisella S390:llä.

Hiljattain uudistuneen S335:n ja mallivuodelle 2021 esitellyn S430:n välistä paikkansa löytävä S390 jakaa odotetusti saman rungon ja tekniikan katetulla kansisalongilla varustetun C390:n kanssa. Moottoreina on kaksi Volvo Pentan sisäperädieseliä. Aloitustasona on kaksi 320-hevosvoimaista D4:sta, optiona 380-hevosvoimaiset D6:t. Tuloillaan on varmasti myös S390v perämoottoriversio.

S390:n tilojen ja kansirakenteiden ratkaisuissa on puolestaan paljon lainaa isommasta S430:stä.

Muotoilussa suurimman huomion kerää "ylikokoinen" ohjaamon ja avotilan kate. Siihen kuuluu vakiona eteenpäin manuaalisesti avautuva takaosan haitarikattoluukku ja kaksi pienempää kattoluukkua edessä. Lisävarusteen myös etukattoluukku muuttuu isoksi, haitarimalliseksi kangaskattoluukuksi ja molemmat "rätit" sähkötoimisiksi. Kolmiomalliset, matalat sivuikkunat saa optiona täyskorkeina.

Ison katteen alla on kookas avotila. Siihen kuuluu kahdesta leveästä penkistä koostuva komentosilta ja kahteen lipastoon jaettu ulkopentteri. Toiseen pentterikaappiin on keskitetty jääkaappi ja pesuallas, toiseen ruoan valmistus. Siihen voi valita joko lieden tai grillin.

Avotilan takaosaa hallitsee kookas kulmasohva ja pöytä, joista muodostuu tarvittaessa aurinkotaso. Se tapahtuu sopivat optiot valittuna parilla napin painalluksella, sillä sekä selkänojan että pöydän jalan mekanismit saa sähkötoimisina.

Huomionarvoista on, että sohvaryhmän ja pentterikaappien väliin jää reilun tuntuisesti tilaa, joten avotilassa on harvinaislaatuista väljyyttä.

Uimatasolle siirrytään styyrpuurin takanurkasta. Uimataso on vakionakin iso, mutta lisävarusteena sen saa vielä puoli metriä pidempänä, mikä yhdessä peräpeilin grillauspisteen kanssa parantaa uimatason oleskeltavuutta.

Oleskelutilaa löytyy myös keulakannelta, jossa aurinkotason takapäädyn voi nostaa ylös selkänojaksi ja etupäätyyn muodostaa selkänojallisen sohvan.

Sisätilaratkaisuun pääsee vaikuttamaan muutaman valinnan kautta, mutta kajuuttajako pysyy aina samana: parivuoteellinen omistajan sviitti on keulassa ja kolmella vuoteella varustettu vieras- tai perhekajuutta keskiveneessä. Niiden välissä on tilaa sisäsalongille ja -pentterille sekä toiletille ja pentterille. Vaihtoehtona pentteristä tinkimällä voi saada tilavamman keulakajuutan ja suuremman toiletin.

www.sealine.com

www.hansail.fi

 



 

 

  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat: Sealine

Katso myös nämä

AMT 175 BR (2017–) Isompien malliin - Testi - Totalvene.fi

AMT 175 BR (2017–)Isompien malliin

AMT 175 BR pyrkii olemaan niin iso kuin vain viisimetrinen bowrider voi. Onko tilavolyymilla...

AMT 190 BR (2016–) Kova luu - Testi - Totalvene.fi

AMT 190 BR (2016–)Kova luu

AMT on kymmenessä vuodessa vakiinnuttanut paikkansa Suomen kymmenen myydyimmän venemerkin...

Nordkapp Avant 705 (2017–) Timmi kunto - Kokeilu - Totalvene.fi

Nordkapp Avant 705 (2017–)Timmi kunto

Nordkappin seitsemän metrinen uutuusbowrider on kilpakumppaneita solakampi ja sporttisempi.

Nimbus W9 (2018–) Uusi alku - Ensiesittely - Totalvene.fi

Nimbus W9 (2018–)Uusi alku

Veneilytavat muuttuvat kun veneilijät nuorentuvat. Nimbus haluaa varakkaan osansa nuorekkaista...

Uusimmat

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa – Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen - Uutinen - Totalvene.fi

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen

Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle – Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä - Uutinen - Totalvene.fi

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä

Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...

Boot 2026: Zodiac X9 CC – Ranskalainen crossover - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover

Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...

Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan  – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia - Uutinen - Totalvene.fi

Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia

Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....