Yhdysvaltalainen Wellcraft kansainvälistyy Beneteau-konsernin omistuksessa vauhdilla. Uudella 435:llä on paljon yhteistä Jeanneau DB/43:n kanssa.

Jos uuden Wellcraft 435:n runkolinjoissa on näkevinään yhtäläisyyksiä alla kuvassa olevan konsernisisar Jeanneau DB/43:n kanssa, on aivan oikeassa. Runko on molemmissa sama. Ranskalaiskonsernille toimintatapa on varmasti luonteva ja kannattava, mutta Wellcraft-puritisteille asiassa on varmasti pureskeltavaa. 

Rungon lisäksi myös majoituskannen tilaratkaisu on konsernisisarissa identtinen. Se muodostuu kolmen vuoteen keskikajuutasta, keulaan sijoitetusta parivuoteella ja omalla toiletilla varustetusta omistajansviitistä sekä erillisestä päivätoiletista, joka sekin on varustettu suihkukomerolla.  Yhtäläisyydet jatkuvat peräpeilissä, jonne on molemmissa ripustettu kolme perämoottoria. Tarjolla on 3 x 300 tai 3 x 350 hevosvoimaa eli tuhannen raja saadaan rikki.

Sitten alkaakin eroja löytyä. Wellcraftista on tehty välimerellisen ison päiväjahdin sijaan kokonaan suljetulla ohjaushytillä, johon mahtuu kolmen istuttavan komentosillan lisäksi kookas pentteri ja salonki. Takakannelle saa lisäksi kulmasohvan ja wetbarin. Ulko-oleskelumahdollisuus on järjestetty myös keulakannelle.

Tuulilasi on kallistettu hyökkäävästi eteenpäin ja ohjaamosta pääsee pujahtamaan sivuovesta suoraan sivukannelle. Wellcraft hehkuttaa muotoilun ja ylellisyyden ohella 435:n suorituskykyä ja merikelpoisuutta, mutta ajatus niistä pitänee ostaa hieman eri tavalla kuin Wellcraftin maineikkaiden Scarab-muskeliveneiden kohdalla aikoinaan.  

435:n ensiesittely ajoittuu syyskuulle Cannesin venemessuille, mutta kuukautta myöhemmin Fort Lauderdalen messuilla Floridassa 435 näytetään myös jenkkiyleisölle.

www.wellcraft.com

www.nauticalpartners.fi

  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat: Wellcraft ja Jeanneau

Katso myös nämä

Quicksilver Activ 555/605/755 Bowrider (2018–) Mukana BR-kisassa - Ensiesittely - Totalvene.fi

Quicksilver Activ 555/605/755 Bowrider (2018–)Mukana BR-kisassa

Quicksilver tulee mukaan suosittujen bowrider-veneiden luokkaan kolmen uuden mallin voimin.

Cranchi XT 36 (2018–) Laatikkoleikki - Ensiesittely - Totalvene.fi

Cranchi XT 36 (2018–)Laatikkoleikki

Italialaiset ovat tunnettuja muotoilustaan. Cranchin uusin taitaa olla se säännön tekevä poikkeus.

Jeanneau Merry Fisher 1095 (2018–) Matkamalli isoilla perämoottoreilla - Ensiesittely - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 1095 (2018–)Matkamalli isoilla perämoottoreilla

Jeanneau rikkoo rajoja venyttäessään mallistonsa laajuutta äärimmilleen. Merry Fisher...

Best of Boats Award 2017 Tässä ovat BOB-finalistit - Uutinen - Totalvene.fi

Best of Boats Award 2017Tässä ovat BOB-finalistit

BOB-finalistien joukossa on tänäkin vuonna useita suomalaisveneitä. Voittajat selviävät 23....

Uusimmat

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa – Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen - Uutinen - Totalvene.fi

Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen

Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle – Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä - Uutinen - Totalvene.fi

Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä

Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...

Boot 2026: Zodiac X9 CC – Ranskalainen crossover - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover

Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...

Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan  – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia - Uutinen - Totalvene.fi

Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia

Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....