Boot Düsseldorf 2019Mahtimessut
Maailman suurimmat venemessut starttaavat parin päivän päästä. Paikalla on paljon suomalaisia.
Düsseldorfin Boot-messut mainitaan useasti maailman suurimpana venemessuna. Hyvät kulkuyhteydet houkuttavat paikalle myös paljon suomalaisia veneilijöitä. Messukävijöiden lisäksi paikalla on tietysti myös paljon suomalaisia venealan ammattilaisia.
Suurin suomalaiskeskittymä löytyy tuttuun tapaan hallista 5, Venealan Keskusliitto Finnboatin yhteisosastolta. Näytteilleasettajina ovat muun muassa Targa, Sargo, Nord Star, Grandezza, Bella-Veneet sekä uutena sähkövenevalmistaja Q Yachts. Kaikilla mainituilla osastoilla on ensimmäisen viikonlopun aikana paikalla myös suomenkielistä henkilökuntaa, monilla osastoilla vielä pidempäänkin tai koko messuviikon ajan.
Lisäksi viitoshallista löytyy myös Axoparin osasto. Hallista 10 Hondan osastolta löytyy puolestaan AMT, Silver ja Terhi sekä Yamahan osastolta Buster, Yamarin, Cross ja Finnmaster.
Ulkomaalaisista venemerkeistä Suomen maahantuoja on tavattavissa koko messujen ajan Fairlinen, Ferretti Groupin ja Beneteau-moottoriveneiden, Azimutin, Sunseekerin ja Sea Rayn sekä purjeveneistä Hallberg-Rassyn osastoilla. Niiden lisäksi ainakin Jeanneau-moottoriveneiden, Beneteau-purjeveneiden, Galeonin ja Hansen Groupin merkkien, X-Yachtsin sekä Lagoon-katamaraanien suomen maahantuoja on tavoitettavissa messuosastolla useampina päivinä messujen aikana.
Boot-messut ovat avoinna 19.–27. tammikuuta päivittäin klo 10–18.
Katso myös nämä
Best of Boats Award 2017Voittajat selvillä!
Best of Boats Awardin viiden kategorian voittajaveneet julkistettiin Berliinin Boot & Fun...
Volvo Ocean Race 2017–2018Ohoi, maata näkyvissä!
Lissabonista 5.11. alkanut Volvo Ocean Racen toinen legi on loppusuoralla.
Venexpo 2017Ilmaiseksi venemessuille
Turun Messukeskuksessa järjestettävään Venexpoon pääsee Suomi 100 -juhlavuoden kunniaksi maksutta....
Best of Boats Award 2017Tässä ovat BOB-finalistit
BOB-finalistien joukossa on tänäkin vuonna useita suomalaisveneitä. Voittajat selviävät 23....
Uusimmat
Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen
Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...
Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä
Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...
Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover
Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...
Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia
Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....