Kimolan kanavan avaaminen myöhästyy taas– Nyt tavoitteena heinäkuun 2020 loppu
Kanavan rakentamisen loppuvaiheessa on todettu teknisiä haasteita sulkurakenteissa, joiden korjaustyöt viivästyttävät kanavan avaamista edelleen. Aiemmin kanavan arvioitiin valmistuvan heinäkuun alkupuolella.
Kimolan kanavahankkeessa Konniveden ja Iitin Pyhäjärven välinen Kimolan uittokanava muutetaan veneilykäyttöön ja kanavan ylittävät sillat uusitaan. Rakentajien mukaan tunneli sekä poikkeuksellisen korkea sulutuskorkeus tekevät Kimolasta mieleenpainuvan kokemuksen veneilijöille.
Kanavassa on venesulku, jonka sulutuskorkeus on 12 metriä. Venesulun pituus on noin 35 metriä ja leveys 8 metriä. Päijänteen suunnasta saavuttaessa sulun jälkeen tullaan noin 70 metriä pitkään tunneliin. Itse kanavan pituus on noin 5,5 km.
Valmistuessaan Kimolan kanava laajentaa Päijänteen veneilyreittejä aina Kouvolaan ja Kymijoen vesistöön saakka. Kanavan myötä Kouvolaan pääsee Pielavedeltä asti, 400 kilometrin päästä.