John Nurmisen Säätiö ja Suomen museoliitto kokoavat suomalaisten museoiden digitaaliset sisällöt yhteen paikkaan.

John Nurmisen Säätiön merelliset kokoelmat avautuivat 18. toukokuuta kaikkien katsottaviksi verkossa, kun Suomen museoliitto ja John Nurmisen Säätiö julkistivat Digimuseo.fi-verkkopalvelun, jonka tavoitteena on koota kaikkien suomalaisten museoiden digitaaliset sisällöt ja tarjonta samaan paikkaan.

Uudessa Digimuseossa pääsee tutustumaan virtuaalisesti museoiden kokoelmiin – ensimmäistä kertaa myös yhtä aikaa ystävien kanssa tai oppaan opastuksella. Tekijöiden kunnianhimoinen tavoite on kasvattaa palvelusta Suomen suosituin ja rakastetuin digitaalisia museopalveluja tarjoava sivusto.

Merellisten kokoelmien lisäksi Digimuseo.fi -palvelussa avataan aluksi kolmen ”Vuoden museo 2020” -kilpailun finaaliin valitun museon ovet: kävijällä on mahdollisuus tutustua Apteekkimuseo & Qwenselin talon, Helinä Rautavaaran museon sekä Maatalousmuseo Saran kokoelmiin.

John Nurmisen Säätiön tavoite on pelastaa Itämeri ja sen perintö tuleville sukupolville. Säätiö on kulttuuriteoistaan palkittu tiedon välittäjä ja merellisen sisällön tuottaja. Suomen museoliitto on museoalan keskusjärjestö.

www.digimuseo.fi

 

  • Teksti: Aki Petteri Lehtinen
  • Kuva: Digimuseo

Katso myös nämä

Itämeripäivä kannustaa järjestämään omia tapahtumia Juhlaperinne halutaan viedä koko Itämeren alueelle - Uutinen - Totalvene.fi

Itämeripäivä kannustaa järjestämään omia tapahtumiaJuhlaperinne halutaan viedä koko Itämeren alueelle

Itämeripäivän koordinoija John Nurmisen Säätiö kutsuu kaikki Itämerestä innostuneet tahot mukaan...

Muistojen meri -hanke: Suomalaiset merta muistelemassa  - Uutinen - Totalvene.fi

Muistojen meri -hanke:Suomalaiset merta muistelemassa

John Nurmisen Säätiön uudessa kulttuurihankkeessa kerätään suomalaisilta mereen liittyviä muistoja.

Outoja olentoja merellä  – Tänään julkaistava teos tarjoaa uutta tutkimustietoa merihirviöiden tuntemattomasta maailmasta - Uutinen - Totalvene.fi

Outoja olentoja merellä – Tänään julkaistava teos tarjoaa uutta tutkimustietoa merihirviöiden tuntemattomasta maailmasta

John Nurmisen Säätiön "Merihirviöt – merenneidosta mustekalaan" -teos kertoo taruakin...

John Nurmisen Säätiö järjestää Itämeri-vaalikeskustelun  Miksi meri kärsii? - Uutinen - Totalvene.fi

John Nurmisen Säätiö järjestää Itämeri-vaalikeskustelun Miksi meri kärsii?

Viime vuoden hellekesä rikkoi ennätyksiä Itämeren levätilanteen suhteen. Sinileväkukinnat...

Uusimmat

Boot 2026: Jeanneau TH33 – Merkki vaihtoon - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Jeanneau TH33– Merkki vaihtoon

Katamaraanirunkoiset day- ja sportcruiserit siirtyivät Groupe Beneteau -konsernissa Eueoopassa...

Simrad NSO 4 [2026–) – Simradilta  uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi - Ensiesittely - Totalvene.fi

Simrad NSO 4 [2026–)– Simradilta uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi

Simrad on esitellyt 80-juhlavuotensa kunniaksi uuden NSO 4 -karttaplotterin, joka perustuu...

Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin – Perinteinen ja moderni - Reportaasi - Totalvene.fi

Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin– Perinteinen ja moderni

Kymmenmetriseen ympärikuljettavaan ohjaushyttiveneeseen saa sommiteltua sekä yhteysajoon että...

Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent – Kovaan ajoon - Reportaasi - Totalvene.fi

Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent– Kovaan ajoon

Täysalumiininen ohjaushyttivene on monen saaristossa yhteysveneilevän toivelistalla. Suomalainen...

Venemyyjän vihjeet

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Grandezza 23 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 23 DC

2007 29 900 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen liikkeeseemme tai ota yhteyttä.

Myyjä: Venekeskus

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Grandezza 26CA - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 26CA

2007 39 900 €

Myydään tyylikäs ja laadukas Grandezza 26 CA, vuosimalli 2007, varustettuna luotettavalla ja taloudellisella Volvo Penta D3-190 -dieselmoottorilla.

Myyjä: Venekeskus

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Four Winns 245 Vista - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Four Winns 245 Vista

2005 27 900 €

Volvo Penta 5.0GXI 270 Hv , vuosimalli 2005 Käyttötunnit 750 h

Myyjä: Venemaailma

Beneteau Flyer 750 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Flyer 750

2006 39 900 €

Beneteau Flyer 750 vuosimalli 2006 Suzuki x 2 vuosimalli 2006 käyttötunnit 340 h

Myyjä: Venemaailma

Cobalt - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Cobalt

2008 19 900 €

Huippulaadukas daycruiser siistissä kunnossa. Vuosimalli 2008, mutta käyttöönotettu 2010. Säilytetty sisällä lämpimässä hallissa. Perä äsken kunnostettu ja moottori huollettu.

Myyjä: Venekeskus