Nimbus Group järjestelee tuotantoa– Ajaa alas oman venevalmistuksen Kuopiossa
Ruotsalainen Nimbus Group on päättänyt lopettaa Aquador-, Bella-, Falcon- ja Flipper-veneiden valmistuksen Kuopiossa sijaitsevalla tehtaalla.
Nimbus Boats Sweden Ab osti loppuvuodesta 2018 suomalaisen Bella-Veneet Oy:n koko osakekannan. Kauppaan sisältyi Bellan neljä venemerkkiä (Aquador, Bella, Falcon ja Flipper), ja kaikki Bellan 150 työntekijää siirtyivät tuolloin uuden omistajan palvelukseen.
Sen sijaan kauppaan ei sisältynyt Kuopiossa ja Luodossa sijaitsevia venetehtaita, joissa Aquadorit, Bellat, Falconit ja Flipperit rakennetaan. Ne siirtyivät Bellan perustajalle Raimo Sonniselle, joka puolestaan vuokrasi kiinteistöt pitkällä vuokrasopimuksella Nimbukselle.
Syyskuun viimeisenä päivänä julkistetun pörssitiedotteen mukaan Nimbus on päättänyt lopettaa veneiden valmistuksen Kuopiossa. Päätös johtaa yli 100 työntekijän irtisanomiseen, joista valtaosa on ollut jo entuudestaan lomautettuna.
Nimbus laskee Kuopion tehtaan tuotannon lopettamisen tuovan sille jatkossa noin 50 miljoonan kruunun (noin 4,5 miljoonan euron) vuosittaiset säästöt. Tehtaan alasajosta aiheutuu loppuvuoden 2024 aikana puolestaan noin 35 miljoonan kruunun (noin 3,1 miljoonan euron) kertaluonteinen kuluerä.
Tuotantolaitoksen sulkemisen myötä Nimbus karsii myös tuotannossa olevien venemallien määrää. Jo aiemmin tänä vuonna Nimbus on tiedottanut keskittyvänsä jatkossa etenkin suurempien ja kalliimpien niin sanottujen premium-veneiden valmistukseen ja markkinointiin. Tuotannosta poisjääviä venemalleja tai -merkkejä Nimbus ei ole nimennyt, mutta kertoo tiedotteessaan niiden viimeisen 12 kuukauden myynnin arvoksi 100 miljoonaa kruunua (vajaat 9 miljoonaa euroa).
Nimbus Groupiin kuuluu kaikkiaan kahdeksan venemerkkiä, jotka ovat Bellan neljän suomalaismerkin lisäksi Nimbus, Paragon, Alukin ja EdgeWater. Nimbuksella on omat venetehtaat Ruotsissa ja Yhdysvalloissa, minkä lisäksi sillä on sopimusvalmistajakumppanit sekä Puolassa että Suomessa. Nykyisellään tuotanto on jakautunut siten, että Nimbuksia on valmistettu Ruotsin lisäksi myös Puolassa ja Yhdysvalloissa, Paragonit on valmistettu Ruotsissa ja Alukinit Suomessa Ähtärissä. Nimbus ei ole kommentoinut sitä, miten ja minne jäljellejäävien Aquador-, Bella-, Falcon- ja Flipper-mallien tuotanto järjestetään.
Bella-Veneet Oy:n toiminta on ollut julkisten tilinpäätöstietojen perusteella hyvin kannattavaa. Sen liikevaihto kasvoi vuoden 2018 reilusta 20 miljoonasta eurosta vuoden 2022 lähes 45 miljoonaa euroon. Vuosina 2018 ja 2019 Bella teki nollatulosta, mutta vuosina 2020–2022 yhteensä 12,6 miljoonaa euroa voittoa. Koko Nimbus-konsernin liikevaihto nousi viime vuonna (2023) 1,9 miljardiin kruunuun eli noin 170 miljoonaan euroon, mutta tulos laski vuoden 2022 noin 150 miljoonasta kruunusta (13,2 M€) noin 45 miljoonaan kruunuun (4 M€).
Bella-Veneet Oy:n vuoden 2023 taloustietoja ei ole julkaistu, mutta Nimbuksen mukaan edellisen ja kuluvan vuoden aikana pienempien ja halvempien venemallien segmentin markkinatilanne on ollut heikko, mikä on vaikuttanut negatiivisesti etenkin konsernin Suomen venetuotantoon, josta on aiheuttanut konsernille huomattavia tappioita jo useana perättäisenä vuosineljänneksellä.
Katso myös nämä
Puolan venevalmistus ja -myyntiAjatko puolassa tehdyllä veneellä? – Moni ajaa
Puola on maailman toiseksi suurin alle yhdeksän metristen veneiden valmistaja. Vain Yhdysvallat on...
Bella Zero 6.3 (2021–)– Bella esittelee kohtuuhintaisen sähköveneen
Bella Zero 6.3 on hieman yli kuusimetrinen avovene, joka on varustettu sähköperämoottorilla ja...
Bellalle uusi Venäjän yhteistyökumppani– Ensimmäinen venetoimitus lähtee Venäjälle alkuvuodesta
Kuopiolainen Bella-Veneet Oy ja Burevestnik Group ovat solmineet Bella-, Falcon-, Aquador- ja...
Venenäyttelyviikko Bella-jälleenmyyjillä– Bella-, Falcon-, Flipper- ja Aquador-veneet esillä jälleenmyyjien tiloissa
Bella-Veneet Oy järjestää jälleenmyyjiensä kanssa mahdollisuuden tutustua veneisiin myös fyysisesti.
Uusimmat
Boot 2026: Aquila 42 Coupe– Kaksi runkoa ja foili välissä
Aquila 42 Coupe on kahdella rungolla ja niiden välissä olevalla kiinteällä kantosiivellä...
Boot 2026: Lagoon 38– Suurista toiseksi pienin
Muhkeutta minimikoossa, voisi kuvata maailman suurimman katamaraanivalmistajan uusinta ja samalla...
Suurkauppa muhimassa– Donerail teki tarjouksen MarineMaxista
Sijoitusyhtiö Donerail Group on tehnyt ostotarjouksen maailman suurimmasta satama- ja...
Sailmate ja Vertti.io yhdistyvät – Reittisuunnitteluun uusi työkalu
Sailmate ja reittisuunnittelupalvelu Vertti.io yhdistyvät, ja samalla Sailmaten verkkopohjainen...