Nordkapp ja Sting Mercury-leiriin– Frydenbø ja Mercury Marine sopimukseen
Kun BRP ilmoitti kolme viikkoa sitten lopettavansa Evinrude-perämoottorien valmistuksen, jäi Frydenbøn venemerkit Nordkapp ja Sting ilman moottoria. Nyt uusi kumppani on löytynyt.
Norjalainen Frydenbølla on toiminut vuosien ajan Evinruden maahantuojana Pohjoismaissa Suomi mukaan lukien. Se on mahdollistanut tiiviin yhteistyön Evinruden ja Frydenbøn venemerkkien, Nordkappin ja Stingin välillä, joka on ulottunut perämoottorien ja veneiden yhdenmukaiseen väritykseen ja muotoilun yksityiskohtiin saakka.
Evinruden lopetus tuli varmasti yllätyksenä Frydenbøllekin, sillä Evinrude on uudistanut viime vuosina tasaiseen tahtiin markkinoille uusien G2-sukupolven koneita. Frydenbø löysi kuitenkin uuden moottoripartnerin rivakasti, sillä se ilmoitti juhannuksen alla sopimuksesta Mercury Marinen kanssa.
Sopimuksen mukaan Frydenbø varustaa ja markkinoi Nordkapp ja Sting veneet jatkossa Mercury-perämoottoreilla. Yhteistyö käynnistyy mallivuoden 2021 veneistä, joiden valmistus alkaa kesälomien jälkeen.