Padasjoen Laivaranta saa uudet aallonmurtajat– Asennustyöt tuovat tilapäisiä rajoituksia vesiliikenteeseen
Vuonna 2025 sisävesien parhaaksi vierasvenesatamaksi valittu Padasjoen Laivaranta parantaa sataman suojaa ja lisää laituritilaa. Rakennustöiden vuoksi sataman palveluissa ja liikenteessä on ensi viikolla tilapäisiä rajoituksia.
Padasjoen Laivarannassa aloitetaan kahden uuden aallonmurtajalaiturin asennustyöt maanantaina 14. syyskuuta. Molemmat laiturit ovat 60 metriä pitkiä, ja asennustöiden on määrä jatkua viikon 38 ajan.
Työmaa aiheuttaa tilapäisiä muutoksia sataman liikenteeseen ja palveluihin. Osa auto- ja traileripysäköintipaikoista suljetaan asennustöiden ja työmaakaluston vuoksi. Uusien laiturien asennusalueella on lisäksi veneilyrajoituksia koko viikon ajan.
Asennustöiden aikana septitankin ja pilssiveden tyhjennys sekä mastonosturi eivät ole käytettävissä.
Järvi-Suomen paras viime vuonna
Laivaranta palkittiin vuonna 2025 sisävesien parhaana vierasvenesatamana. Suomen Messusäätiön ja Suomen Purjehdus ja Veneily ry:n järjestämässä äänestyksessä valitaan erikseen rannikkoalueen ja Järvi-Suomen suosikkisatama.
Äänestäjien palautteessa Laivarannan vahvuuksina korostuivat hienot puitteet, loistava ravintola ja veneilijät huomioiva ystävällinen palvelu. Eteläisellä Päijänteellä, aivan Päijänteen kansallispuiston edustalla sijaitseva satama tarjoaa veneilijöille monipuoliset puitteet viihtymiseen.
Satamassa toimii ravintola Palas, joka palvelee veneilijöitä kesäkaudella ja täydentää sataman palvelukokonaisuutta.