Suuressa verkkohuutokaupassa myydään pääsääntöisesti käyttökelpoisia soutuveneitä, jollia ja kanootteja. Mukana on myös kymmenkunta purjevenettä ja moottorivenettä.

Tampereen kaupunki myy verkkohuutokaupalla parisensataa venettä, jotka on joko hylätty Tampereen rannoille tai niiden paikkamaksut on jätetty maksamatta.

Suurin osa veneistä on suippoperäisiä soutuveneitä, mutta mukaan mahtuu myös tasaperäveneitä, joihin saa kiinnitettyä perämoottorin. Isoja moottoriveneitä ja purjeveneitä on molempia kaupan kymmenkunta. Mukaan mahtuu myös muutama puuvene ja itse loppuunsaatettava projektivene.

– Kaikki myyntiin päätyneet veneet ovat käyttökelpoisia tai mahdollista palauttaa käyttöön pienillä korjauksilla. Käyttökelvottomat olemme toimittaneet kierrätykseen, kertoo Tampereen satamavastaava Tuomas Salovaara.

Veneitä on myynnissä 10–20 kappaletta kerrallaan sitä mukaa, kun edellisiä on myyty.

– Yksi vene on kerrallaan myynnissä runsaan viikon ja veneiden suuren määrän vuoksi kauppa jatkuu näillä näkymin syyskuulle, arvioi Salovaara.

Huutokaupattavia paatteja voi käydä katsomassa keskiviikkoiltaisin klo 14–18 välisenä aikana, jolloin myös noudetaan pois päättyneiden kauppojen veneet.

– Paikan päällä käyminen on paras ratkaisu veneen kuntoa selvitettäessä. Veneiden suuresta määrästä johtuen meillä ei ole mahdollisuutta vastata yksittäisiin kysymyksiin puhelimessa tai sähköpostin välityksellä,  Salovaara sanoo.

Soutuveneet myydään ilman lähtöhintaa. Isommilla paateilla on matala lähtöhinta.

Salovaara iloitsee reippaasti käynnistyneestä verkkohuutokaupasta.

– Käyttöön päätyvä hylätty vene on todellinen ekoteko, sillä erityisesti ABS-muovista valmistetut veneet ovat haastellisia kierrätettäviä. Niitä ottaa vastaan vain muutama käsittelylaitos ja ne pilaavat herkästi polttolaitosten arinat. Lujitemuoviveneiden materiaaleja puolestaan kierrättää tällä hetkellä tiettävästi vain yksi toimija.

Käyttökelvottomat ja myymättä jääneet veneet päätyvät tuhottavaksi Tammervoiman hyötyvoimalaitokselle.

Kaikki veneet myydään Huutokaupat.com -nettihuutokaupassa. Toimintaa hallinnoi Tampereen Infra Oy.

Kuvituskuvan veneet eivät liity huutokauppaan.

 

  • Teksti: Merja Peiju Metsätaival
  • Kuva: Merja Peiju Metsätaival

Katso myös nämä

Finnmaster Boats huutokauppaa jälleen ylijäämävarastoaan – Huutokauppa alkaa 4.9.2023 netissä ja huipentuu 7.10.2023 livetapahtumaan - Uutinen - Totalvene.fi

Finnmaster Boats huutokauppaa jälleen ylijäämävarastoaan– Huutokauppa alkaa 4.9.2023 netissä ja huipentuu 7.10.2023 livetapahtumaan

Finnmaster-, Husky- ja Grandezza-veneitä valmistava Finnmaster Boats järjestää syksyn suurimman...

Finnmaster huutokauppa 22.4.2023 Kokkolassa – Nyt lähtee kaikkea veneestä saranoihin! - Uutinen - Totalvene.fi

Finnmaster huutokauppa 22.4.2023 Kokkolassa– Nyt lähtee kaikkea veneestä saranoihin!

Finnmaster Boats järjestää lauantaina 22.4.2023 klo 9–15 Kokkolassa suuren Finnmaster-huutokaupan,...

Poliisi järjestää huutokaupan Raisiossa – Myynnissä takavarikkotavaran lisäksi muun muassa poliisivene - Uutinen - Totalvene.fi

Poliisi järjestää huutokaupan Raisiossa– Myynnissä takavarikkotavaran lisäksi muun muassa poliisivene

Lounais-Suomen poliisi järjestää takavarikoidun tavaran huutokaupan Raision poliisiaseman...

Veneliike Masimpin toiminta päättyy – Venehuutokauppa lauantaina 19.6.2021 - Uutinen - Totalvene.fi

Veneliike Masimpin toiminta päättyy– Venehuutokauppa lauantaina 19.6.2021

Veneliike Masimpin toiminta on päättymässä. Perikunta myy viimeiset vaihtoveneet ja irtaimiston...

Uusimmat

Boot 2026: Jeanneau TH33 – Merkki vaihtoon - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Jeanneau TH33– Merkki vaihtoon

Katamaraanirunkoiset day- ja sportcruiserit siirtyivät Groupe Beneteau -konsernissa Eueoopassa...

Simrad NSO 4 [2026–) – Simradilta  uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi - Ensiesittely - Totalvene.fi

Simrad NSO 4 [2026–)– Simradilta uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi

Simrad on esitellyt 80-juhlavuotensa kunniaksi uuden NSO 4 -karttaplotterin, joka perustuu...

Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin – Perinteinen ja moderni - Reportaasi - Totalvene.fi

Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin– Perinteinen ja moderni

Kymmenmetriseen ympärikuljettavaan ohjaushyttiveneeseen saa sommiteltua sekä yhteysajoon että...

Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent – Kovaan ajoon - Reportaasi - Totalvene.fi

Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent– Kovaan ajoon

Täysalumiininen ohjaushyttivene on monen saaristossa yhteysveneilevän toivelistalla. Suomalainen...

Venemyyjän vihjeet

Grandezza 23 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 23 DC

2007 29 900 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen liikkeeseemme tai ota yhteyttä.

Myyjä: Venekeskus

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

RAND Mana 23 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

RAND Mana 23

2023 85 000 €

UUSI. Nyt myynnissä täys-sähkövene. RAND 23 MANA on varustettu Avator 110e 11 kWh akulla. Etenemä veneellä 30 - 60 km.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Four Winns 245 Vista - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Four Winns 245 Vista

2005 27 900 €

Volvo Penta 5.0GXI 270 Hv , vuosimalli 2005 Käyttötunnit 750 h

Myyjä: Venemaailma

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Buster Super Magnum - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Super Magnum

2022 87 900 €

Todella siistikuntoinen ja hyvin pidetty Buster Super Magnum runsailla varusteilla. Veneellä ajettu 200h. Huollot suoritettu Yamahan huolto-ohjelman mukaisesti.

Myyjä: Venemaailma

Ocean Rib T 760 IPC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Ocean Rib T 760 IPC

2015 28 900 €

Tämä Rib soveltuu retkeilyyn ja seikkailuihin. Rekisteröity 10henk! Otettu käyttöön kesäksi 2017.

Myyjä: Venekeskus

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma