Zodiacin maahantuoja vaihtuu– Rib-markkinoille lisää kilpailua
Ukrainalainen Brig on hallinnut viime vuosina suvereenisti rib-eneiden markkinoita Suomessa. Maailma suurimpiin kumiveneiden valmistajiin kuuluva ranskalainen Zodiac pyrkii samoille apajille uuden maahantuojan ja moottoripartnerin avulla.
Zodiacin uutena maahantuojana ja päämyyjänä aloitti vuoden vaihteessa Nautical Partners Finland Oy, joka tunnetaan entuudestaan ranskalaisten Jeanneau ja Prestige-veneiden maahantuojana ja päämyyjänä.
Nautical Partnersille Zodiac siirtyy Yamaha Motor Europen Suomen sivuliikkeeltä. Vaihdos tarkoittaa samalla myös Zodiacin moottoripartnerin vaihtumista. Nautical Partners markkinoi Zodiacit jatkossa Mercuryn moottoreilla varustettuina paketteina.
Ensimmäisessä aallossa Suomeen saapuu Zodiacin Pro-sarjan uusimmat mallit Pro 5.5, 6.5 ja 7. Zodiac on parhaillaan aktiivisesti uudistamassa myös Open- ja Medline-mallisarjoja. Ranskalainen Zodiac kuuluu maailman suurimpiin kumi- ja rib-veneiden valmistajiin. Sen laaja mallistoon kattaa kokoluokat 2–10 metriä.