Päivä- ja retkipursien uutta tulemista on odoteltu Suomessa. Beneteaulla on pikkupursien uuteen tulemiseen sopivat eväät.

Beneteau on julkistanut uudistetun pienemmän pään First-pesueen. Lisäksi valmistaja on julkistanut näistä ja First 18-veneestä Seascape Edition -urheilumallit.

Piskuisin First 14 on tarkoitettu ensimmäiseksi kahden hengen plaanaavaksi jollaksi. Vene on tehty mahdollisimman yksinkertaiseksi ja helpoksi rikata sekä purjehtia. Silti sillä pääsee valmistajan mukaan aitoon vauhdin tunnelmaan.

First 24 on minikokoinen matkavene, jossa on punkat neljälle. Nostoköli mahdollistaa rantautumisen matalampiinkin poukamiin ja trailerilla kuljettamisen. Syväys on matalimmillaan vain 30 senttimetriä. First 24:ssä on alumiinimasto ja dacron-purjeet, ei siis mikään huippuraaseri, mutta valmistajan mukaan vikkelä vene keskiviikkokisoihin.

First 27 on astetta suurempi päivä- ja retkipursi. Siinä on kuitenkin myös sisäkone ja erillinen wc kuuden punkan lisäksi mikä tekee veneestä kelpo purren pidemmillekin reissuille. 27-malli on kevyt ja plaanaa herkästi avotuulilla. Riki on perinteinen alumiinimastoineen ja dacron-purjeineen.

Beneteau tarjoaa edellä mainituista myös rajummat SE-versiot, joissa on kilpapurjehtijoiden arvostamia herkkuja kuten lattapääisoja ja pidempiä hiilikuitumastoja. SE-malleissa on myöskin hieman suuremmat purjeet, jottei veneilystä puuttuisi urheilullisuutta.

Beneteau oli viime vuonna Suomen myydyin purjevenemerkki neljällä ensirekisteröidyllä veneellä. Niistä kaksi oli pienempiä Firstejä (14 ja 18) ja kaksi keskikokoisia Oceanista (30.1 ja 38.1). Lisäksi Suomen maahantuoja Ajola Yachts myi yhden yli 50-jalkaisen Oceaniksen, mutta se toimitettiin ja rekisteröitiin ulkomaille.

Vaikka purjeveneiden myyntilukemat ovat yhä pieniä, odottaa Ajola Yachtsin toimitusjohtaja Antti Saarisalo kysynnän vilkastuvan. Yhtenä tekijänä hän näkee juuri pienempien ja sporttisten retkipursien kiinnostavan.

– Asuttavat, mutta urheilulliset retkiveneet sopivat uudemmalle sukupolvelle, kun halutaan nauttia nopeudesta ja extreme-henkisyydestä, mutta aktiivisen elämäntyylin vuoksi ei kuitenkaan haluta käyttää kuukausia veneilyn parissa. Sen vuoksi mekin olemme alkaneet tuoda First-malleja Suomeen, Saarisalo sanoo.

– Toisaalta myös mukavuudenhalu on kasvanut, minkä vuoksi aiempaa selvästi isompienkin veneiden kysyntä on kasvussa.

Uusien purjeveneiden kysyntään vaikuttaa sekin, että uudehkojen, alle kymmenen vuotta vanhojen käytettyjen purjeveneiden tarjonta on Suomen koti- ja lähimarkkinoilla supistunut.

– Suomen purjevenekanta painottuu edelleen 1990-luvun malleihin, eikä uudehkoja käytettyjä veneitä ole juuri ollut täällä myynnissä. Niitä on tuotu paljon ulkomailta, esimerkiksi Ruotsista. Nyt ne alkavat loppua sieltäkin ja asiakkaat ovat valmiimpia harkitsemaan myös uuden purjeveneen hankkimista, Saarisalo arvio.

Beneteaun kohdalla suurempien matkaveneiden toimitusajoissa puhutaan nyt jopa vuodesta tai kahdesta, mutta yksittäiskappaleita saattaa olla tarjolla vielä kevään kuluessa. Pienempiä päivä- ja retkipursia on saatavilla tehtaalta vielä tulevaksi kesäksi.

www.benetau.com

www.ajolayachts.fi

 

  • Teksti: Otto Aalto
  • Kuvat: Beneteau

Katso myös nämä

Bavaria C45 ja C50 (2018–) Grillit huurussa - Ensiesittely - Totalvene.fi

Bavaria C45 ja C50 (2018–)Grillit huurussa

Bavarian isojen pursien C-sarja sai jatkoa malliston tyvipäähän. Uudet C45 ja C50 saavat...

Beneteau Figaro 3 arvonta Foilaava Figaro 3 aiheuttaa ostoryntäyksen - Uutinen - Totalvene.fi

Beneteau Figaro 3 arvontaFoilaava Figaro 3 aiheuttaa ostoryntäyksen

Beneteaun foilaava kilpapursi Figaro 3 on saanut aikaan valtavaa kiinnostusta, vaikka vene on...

Volvo Ocean Race 2017–2018 Kaikki Kapkaupungissa - Uutinen - Totalvene.fi

Volvo Ocean Race 2017–2018Kaikki Kapkaupungissa

Volvo Ocean Race on edennyt Kapkaupunkiin. Mapfre ylitti maalilinjan ensimmäisenä 24.11. klo 17:10...

Volvo Ocean Race 2017–2018 Ohoi, maata näkyvissä! - Uutinen - Totalvene.fi

Volvo Ocean Race 2017–2018Ohoi, maata näkyvissä!

Lissabonista 5.11. alkanut Volvo Ocean Racen toinen legi on loppusuoralla.

Uusimmat

Simrad NSO 4 [2026–) – Simradilta  uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi - Ensiesittely - Totalvene.fi

Simrad NSO 4 [2026–)– Simradilta uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi

Simrad on esitellyt 80-juhlavuotensa kunniaksi uuden NSO 4 -karttaplotterin, joka perustuu...

Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin – Perinteinen ja moderni - Reportaasi - Totalvene.fi

Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin– Perinteinen ja moderni

Kymmenmetriseen ympärikuljettavaan ohjaushyttiveneeseen saa sommiteltua sekä yhteysajoon että...

Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent – Kovaan ajoon - Reportaasi - Totalvene.fi

Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent– Kovaan ajoon

Täysalumiininen ohjaushyttivene on monen saaristossa yhteysveneilevän toivelistalla. Suomalainen...

Boot 2026: Excess 13 ja Lagoon 380 – Kiinnostavat katamaraanit - Reportaasi - Totalvene.fi

Boot 2026: Excess 13 ja Lagoon 380– Kiinnostavat katamaraanit

Vaikka melkein kaikki muut veneilyn alalajit tuskailevat enemmän tai vähemmän laskeneen kysynnän...

Venemyyjän vihjeet

Sea Ray 190 SPOE - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 190 SPOE

Uusi 45 000 €

Uusivene. Nyt myynnissä huippu tarjouksessa Sea Ray 19 SPOE. Esittelyveneen tarjous hinta 45000 € ovh: 69097€

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Ocean Rib T 760 IPC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Ocean Rib T 760 IPC

2015 28 900 €

Tämä Rib soveltuu retkeilyyn ja seikkailuihin. Rekisteröity 10henk! Otettu käyttöön kesäksi 2017.

Myyjä: Venekeskus

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Brig Navigator 700 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Brig Navigator 700

2019 33 900 €

Myydään upeassa kunnossa oleva vähän ajettu Navigator 700. Moottorina luotettava, pieniruokainen Evinrude 200 E-TEC. Talvisäilytyksessä ja juuri tehty iso Evinrude 300h-huolto.

Myyjä: Venekeskus

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku