Falcon C 7 (2019–)Hybridihytti
Bella-Veneet Oy:n alumiinirunkoisten Falconien laivue kasvaa mallivuodelle 2019 uudella ohjaushyttiveneellä.
Mallinumeron mukaisesti ohjaushytillä varustettu C 7 rakentuu Falcon BR 7 -bowriderin kanssa samalle rungolle. Runko on nousulistaton, mikä vaikuttaa positiivisesti sekä mukavuuteen että melutasoon.
Lujitemuovinen kansimuotti on lainattu sellaisenaan suositusta Bella 620 C -mallista. Sen Totalveneen koeajojutun voit lukea tästä.
Ensimmäisten ajokuvien perusteella 620 C:n hytti ja kansimuotti istuu alumiinirungon päälle nätisti. Hopeanharmaana hohtava alumiinirunko saa Falconin ohjaushytin näyttämään Bellan vastaavaa matalammalta ja pidemmältä, vaikka mitat ovat identtiset.
Tilankäytöllisesti Bellasta tuttu ohjaushytti on etevä. Istumapaikkoja on maksimissaan kuudelle, mikä on kuusi metristen ohjaushyttiveneiden kokoluokassa hyvä määrä. Neljän istuttavat laitapenkit voi muuntaa myös kahden ajosuuntaan istuttaviksi penkeiksi tai pedata parivuoteeksi.

Falcon C 7:n vakiovarustukseen kuuluu muun muassa trimmitasot ja alumiininen turkkilevysarja. Kuvassa näkyvä taka-avotilan kalastuskaidevarustus tulee löytymään lisävarustelistalta.
Ohjaushytin molemmilla puolilla on toimivan kokoiset avotilat. Taka-avotila on suurempi, ja se soveltuu kokonsa ja varusteltavuuden puolesta hyvin myös uistelukalastuskäyttöön.
Moottorivalikoima tulee Mercurylta. Vaihtoehtoja on kolme, 115, 150 ja 175 hevosvoimaa. Viimeksi mainittu kuuluu Mercuryn uusien V6-moottorien sarjaan.
Alumiinirunko-lujitemuovikansirakenteisten ohjaushyttiveneiden segmentissä Falcon C 7 on mielenkiintoinen tulokas, sillä se asemoituu kahden suositun kilpailijan väliin. Falcon C 7 on hieman suurempi ja kalliimpi kuin Yamarin Cross 60 C mutta pienempi ja edullisempi kuin Buster Cabin.
Katso myös nämä
Yanmar 4LV (2018–) Uusi keskiluokka
Yanmar täydentää moottoritarjontaansa uudella 4LV-moottorisarjalla.
Honda BF40/50 ja BF80/100 (2018–)Posket lommolla
Honda julkisti mallivuoden 2018 alkajaisiksi miedosti päivitetyt versiot keskikokoluokan BF40/50...
Nimbus W9 (2018–)Uusi alku
Veneilytavat muuttuvat kun veneilijät nuorentuvat. Nimbus haluaa varakkaan osansa nuorekkaista...
Bella 620 C (2017-)Viimeisin painos
Bellan mallistoon on kautta vuosikymmenten kuulunut suosittu keskihyttivene. Uuden 620 C:n on...
Uusimmat
Boot 2026: Jeanneau TH33– Merkki vaihtoon
Katamaraanirunkoiset day- ja sportcruiserit siirtyivät Groupe Beneteau -konsernissa Eueoopassa...
Simrad NSO 4 [2026–)– Simradilta uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi
Simrad on esitellyt 80-juhlavuotensa kunniaksi uuden NSO 4 -karttaplotterin, joka perustuu...
Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin– Perinteinen ja moderni
Kymmenmetriseen ympärikuljettavaan ohjaushyttiveneeseen saa sommiteltua sekä yhteysajoon että...
Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent– Kovaan ajoon
Täysalumiininen ohjaushyttivene on monen saaristossa yhteysveneilevän toivelistalla. Suomalainen...