Orca Display 2 (2023–)– Uusi monitoiminäyttö Norjasta
Norjalainen merenkulkualan startup yritys Orca on julkistanut ja näytöstään kakkosversion. Valmistajan mukaan uusi näyttö ratkaisee veneilijöiden suurimman ongelman eli näkyvyyden kirkkaassa auringonvalossa.
Uusi näyttö on Orcan mukaan erinomaisen kirkas. Sen kirkkaudeksi ilmoitetaan 1 000 nitiä, minkä pitäisi riittää katseluun myös suorassa auringonvalossa. Auringonvalon lisäksi näyttää kestää hyvin korkeita lämpötiloja ja siinä on nopea virkistystaajuus. Orcan näyttö on yhteensopivaa polarisoitujen aurinkolasien kanssa.
Kymmentuumainen Orca Display 2 pyrkii kilpailemaan veneilykäytössä iPadien ja muiden tablettien kanssa. Normaalin tabletin suurin haaste veneessä on paitsi vedenkestävyys myös niiden herkkyys kuumenemiselle suorassa auringonvalossa lämpiminä päivinä. Orcan mukaan uusi Display 2 -näyttö kestää lämpötiloja -15:sta aina +55°C:een saakka.
Uusi näyttö on myös valmistajan mukaan 60 prosenttia nopeampi kuin alkuperäinen Orca Display. Näytön sydämessä sykkii kahdeksanytiminen keskusyksikkö 2,2 gigahertsin maksimitaajuudella. Näyttöä ohjaa erillinen kaksiytiminen näytönohjainpiiri.
Orca Display 2 tulee ennakkotilattavaksi 2023 ensimmäisellä neljänneksellä. Ensimmäisen sukupolven Orcan hinta on noin 1 500 euroa, joten kakkossukupolven hinnan voi uumoilla olevan samoilla haminoilla.
Katso myös nämä
Plotterin päivitysIlmaisia ominaisuuksia
Tiesitkö että voit saada karttaplotteriisi uusia ominaisuuksia? Jopa ilmaiseksi. Päivitä sen...
Tutkan käyttöTulkitse tutkaa
Tutka on näppärä navigointiväline, mutta sen sujuva käyttö vaatii oikeat säädöt ja perustietämystä...
GPS & GlonassTarkka paikka
Yhdysvaltain GPS ja Venäjän Glonass ovat satelliittipaikannusjärjestelmiä. Ne eivät taistele...
AIS tutuksiRuuhka-apu
AIS on turvallisuusvaruste, joka ei ole saanut veneilijöitä paukuttelemaan henkseleitään niin...
Uusimmat
Helsinki vuokraa saunasaaria Uudenmaan virkistysalueyhdistykselle– Itä-Helsingin saaristoon avautuu uusia saunoja
Helsingin kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala vuokraa Uudenmaan virkistysalueyhdistys Uuville...
Yamahan palveluverkosto laajenee Helsingissä– Waltic aloittaa Yamaha-perämoottorien myynti- ja huoltotoiminnan
Yamaha Motor Nordic on solminut jälleenmyyntisopimuksen vuonna 1958 perustetun Walticin kanssa....
Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa kesäkaudelle– Unelmahommiin Ahvenanmaan saaristoon?
Ahvenanmaan pohjoisessa saaristossa sijaitseva Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa tulevalle...
Lagoon 47 (2027–)– Kiusoitellen paljastuva
Lagoon esittelee tulevaa 47-jalkaista malliaan julkistamalla siitä tietoja vain tipoittain. Nyt on...