Princess F58 (2025–)– Tasalukujen murtaja
Princess on julkistanut hyvissä ajoin F-sarjan uusimman, alkuvuodesta 2025 eli esiteltävän F58:n.
Britannian suurimman venevalmistajan Princessin F-sarja on muutaman vuoden ajan ollut mallikokovaihtoehdoiltaan aika järjestelmällinen: pienimmästä F45:stä on menty tasan viiden jalan välein aina F65:een. Mikään ei ole kuitenkaan ikuista. Ensimmäisenä välistä tippuu F60, jonka tilalle tulee Palm Beachin venemessuilla USA:ssa hiljan julkistettu, mutta vasta ensi tammikuussa Düsseldorfin venemessuilla ensiesiteltävä F58.
18,2 metrin pituisena F58 on itse asiassa neljää tuumaa vaille 60 jalkaa pitkä ja leveyttäkin on lähes viisi metriä. Moottorivaihtoehtoina on kaksi 1 000- tai 1 200-hevosvoimaista MANin V8-dieseliä, joista tehokkaammalla paketilla ylletään 34 solmun huippunopeuteen. Sähköä voimalinjassa ei ole, mutta F58 on ensimmäinen alle 80-jalkainen Princess-malli, johon saa lisävarusteena polttomoottorigeneraattoria korvaavan litiumakkuihin ja inverttereihin perustuvan kulutussähköjärjestelmän.
Runsaat tilat ja niiden mukavuus ovat uutuusmallissa luonnolliset suuressa roolissa. Aloitetaan ylhäältä, jossa flybridgen pentteri on sijoitettu takanurkkaan. Ratkaisun ansiosta kahdesta erikokoisesta U-sohvasta sekä yläohjaamon kahdesta erillisistuimesta muodostuva oleskelu- ja matkustustila on miellyttävän yhtenäinen.
Toinen ulko-oleskelutilakokonaisuus on luotu keulakannelle. Se koostuu tuulilasin edessä olevasta sohvasta ja kahdesta saarekemallisesta aurinkotasosta, jotka on varustettu ylösnostettavilla selkänojilla. Aurinkotasoihin on upotettu sekä tavallista että kylmäsäilytystilaa.
Perässä on vakiona kiinteä uimataso eli hydraulinen tulee vasta lisävarusteena, samoin beach club -herkut, joihin kuuluu muun muassa uimatason pentteri ja penkiksi auki taittuva peräpeilin luukku, jonka takana on paikka Seabobille ja muille vesileluille.
Uimatasolta takakannelle johtaa leveät kulkuväylät molemmin puolin. Takakansi ja kansisalongin takaosa penttereineen ja ruokailutiloineen on samalla lattiatasolla takakannen kanssa, ja niiden välissä olevan seinän saa luonnollisesti suurimmilta osin avattua, jolloin tilojen fuusion on mahdollisimman täydellinen.
Askelman ylempänä ja sisäohjaamon vieressä kansisalongin olohuonemaisempi osa, johon kuuluu styyrpuurin puolella iso lipasto tv-hisseineen. Optiona lipaston päädystä voidaan nipistää nurkkaus yhdelle nojatuolille. Paapuurin puolen valtaa kookas sohvaryhmä.
Majoituskannelle on pedattu kokoluokkaan varsin tyypillinen kolmen makuukajuutan ja kahden toiletin kattaus. Mastersviitti on sijoitettu keskiveneeseen, ja pitää sisällään tilavan kylpyhuoneen, vaatekomeron, muhkean parivuoteen, lipaston ja sohvan.
Päivätoiletti on paapuurin puolella heti majoituskannen portaikon lähettyvillä. Vieraskajuutoista suurempi on keulassa ja varustettu parivuoteella, pienempi erillisvuoteellinen styyrpuurin laidalla. Perään saa optiona toiletillisen miehistöhytin.
Princess ei ole vielä antanut F58:n hintaa julkisuuteen, mutta Suomen verokannalla F55 on noin kahden miljoonan ja F65 noin 3,5 miljoonan euron vene, joten 2,5–3,0 miljoonaan maasto lienee aika otollista maaperään arviolle.
Katso myös nämä
Quicksilver Activ 555/605/755 Bowrider (2018–)Mukana BR-kisassa
Quicksilver tulee mukaan suosittujen bowrider-veneiden luokkaan kolmen uuden mallin voimin.
Cranchi XT 36 (2018–)Laatikkoleikki
Italialaiset ovat tunnettuja muotoilustaan. Cranchin uusin taitaa olla se säännön tekevä poikkeus.
Jeanneau Merry Fisher 1095 (2018–)Matkamalli isoilla perämoottoreilla
Jeanneau rikkoo rajoja venyttäessään mallistonsa laajuutta äärimmilleen. Merry Fisher...
Best of Boats Award 2017Tässä ovat BOB-finalistit
BOB-finalistien joukossa on tänäkin vuonna useita suomalaisveneitä. Voittajat selviävät 23....
Uusimmat
Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen
Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...
Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä
Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...
Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover
Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...
Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia
Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....