Viime vuosina kansainväliseen tietoisuuteen on pyrkinyt merkittävä määrä uusia venemerkkejä. Osa niistä onnistuu, osa ei. Varsinkin Välimeren maista tulevat uudet merkit aloittavat yleensä varsin korskeasti.
Niin teki myös italialaisen Francesco Guidan perustama Santasevera. Se esitteli ensitöikseen tammikuussa 2025 Düsseldorfin venemessuilla 15-metrisen päivä- ja viikonloppujahdin, Santasevera 52:n. Ja veistämön tiedotteen mukaan hyvin on mennyt: Boot 2026 -messuille tuodaan esille 52:n runkonumero 4, ja viides ja kuudeskin on jo myyty ja tuotannossa.
Paukkuja riittää myös malliston laajentamiseen, sillä tammikuun messuille valmistuu myös ensimmäinen kolmesta tuotannossa parhaillaan olevasta Santasevera 42:sta. Uutuuden sukunäköisyys 52:een on hyvin ilmeinen. Konsepti on ylellisen avara, sillä liki 13 metrin pituuteen ei ole tungettu liikaa tiloja, vaikka runko on lähes neljä metriä leveä.
Pääpaino on Välimerelliseen tyyliin kansitiloissa, joista merkittävä osa eli keulan ja perän yhteensä neljä (!) aurinkotasoa ovat taivasalla. Messuille valmistuvassa Sport-versiossa ohjaamo, pentteri ja U-sohva jäävät sentään korkeiden tuuli- ja sivulasien ja katon suojaan.
Varsin eteen viety ohjaamo ja tuulilasi sekä matalalinjaisuus tekevät varsinkin taka-avotilan alueesta laajan, mutta verottavat kannen alta löytyvien sisätilojen volyymia. 42:ssa sisätiloihin lukeutuukin vain keulakannen alle jäävä kajuutta ja erillinen toiletti. Parivuoteen lisänä on sentään sohva ja kookkaan oloinen vaatekaappi.
Moottorivaihtoehtoja tulee tarjolle paljon, sillä jo voimalinjavaihtoehtoja on kolme: perämoottori-, sisäperämoottori- ja IPS-versiot. Messuvene on Volvo Pentan 320-hevosvoimaisilla D4-dieseleillä varustettu sisäperämoottoriversio, jonka huippunopeudeksi kaavaillaan 30 solmua. Mallimerkinnän Sport viittaa Santaseveran tapauksessa vauhtivarojen sijaan kansimalliin. Rinnakkaisversioista HT on varustettu matalalla tuulilasilla ja lyhyillä sivulaseilla, Open on puolestaan täysin avoin.





