Silver Viper DCZ (2020–)– Z-sarja täydentyy keskikoon mallilla
Silverin lujitemuovirakenteisten päiväristeilijöiden Z-sarja täydentyy kuusimetrisen Tigerin ja kahdeksanmetrisen Raptorin väliin tulevalla seitsemän metrisellä Viperillä.
Viperin sukunäkö etenkin Tigeriin on tietokonekuvien perusteella ilmeinen. Keulan, tuulilasin ja perän muodot ovat hyvin samankaltaiset. Yhtäläisyydet jatkuvat myös avotilan tilaratkaisussa. Sitä hallitsee u-sohva, jonka etupäädyssä on Viperissä kahden istuttava apukuskin paikka. Taittamalla selkänoja eteen, muuttuu apukuskin paikka osaksi u-sohvaa.
Tigerin ja Raptorin tavoin myös Viper tulee olemaan kokoluokassaan hyvin varusteltu. Vakiovarustukseen kuuluvat esimerkiksi molemmat tuulilasinpyyhkimet, trimmitasot, Raymarinen 9-tuumainen Axiom-karttaplotteri, avotilan pöytä ja aurinkotaso, pääsäilytystilojen kiinteät Abloy-lukot, ajokuomu, keulakannelta esiin taittuva keulaporras, uimatason vetokaari sekä uimatasot, avotilan turkin ja keulakannen kulkuväylän kattava synteettinen tiikkisarja.
Retkeilymukavuuksista on lisäksi vakioitu septitankilla varustettu sähkökäyttöinen vesi-wc sekä vetolaatikkomallinen jääkaappi. Pesuallas makeavesijärjestelmällä ja keitin löytyvät lisävarustelistalta, ja niille on paikka apukuskin paikan edessä olevassa konsolissa.
Viperin pituus on 6,72 metriä, leveys 2,42 metriä ja paino ilman moottoria 1 350 kiloa. Moottoriksi sopii 200–300-hevosvoimainen perämoottori. Tehokkaimmalla vaihtoehdolla huippunopeuden odotetaan nousevan 54 solmuun. Rantautumisia helpottaa lisävarusteena saatavilla oleva keulapotkuri.
Viperissä hyödynnetään Tigerin ja Raptorin tavoin patentoitua Petestep-tyyppistä runkoa, jonka etuihin kuuluu etenkin mukavuus, taloudellisuus ja hiljaisuus. Muusta designista on vastannut koko Z-sarjan suunnitellut norjalainen Eker Design. Viper lanseerataan helmikuussa Helsingin Vene 20 Båt -messuilla.
Katso myös nämä
AMT 175 BR Aluminum (2018–)AMT mukaan alumiinibuumiin
Yhä useampi venevalmistaja haluaan palansa alumiinirunkoisten avoveneiden markkinakakusta....
Yanmar 4LV (2018–) Uusi keskiluokka
Yanmar täydentää moottoritarjontaansa uudella 4LV-moottorisarjalla.
Honda BF40/50 ja BF80/100 (2018–)Posket lommolla
Honda julkisti mallivuoden 2018 alkajaisiksi miedosti päivitetyt versiot keskikokoluokan BF40/50...
Nimbus W9 (2018–)Uusi alku
Veneilytavat muuttuvat kun veneilijät nuorentuvat. Nimbus haluaa varakkaan osansa nuorekkaista...
Uusimmat
Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen
Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...
Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä
Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...
Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover
Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...
Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia
Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....