Nopeista pursistaan tunnettu X-Yachts on julkistanut astetta rajumman purren, joka soveltuu sekä kisaamiseen että urheilullisempaan perheveneilyyn.

X46 on selvästi sukunäköinen aiemmille XRange-sarjan malleille (X43, X49 ja X65) ja näyttää jopa paikallaan nopealta. Rungon muoto on moderni pystyine keulineen ja integroituine ankannokkineen.

Vene on kuitenkin konstailematon eikä kosiskele ostajia kaikkein villeimmillä ratkaisuilla. Itse asiassa, X46 on melko perinteinen pursi niin kansivarustelun kuin sisätilojenkin osalta. Siis perinteinen X-Yachtsille.

X46:n riki on valmistajalle tyypillisesti korkea ja purjepinta-ala taatusti riittävä antamaan hyvän kyydin jo kevyissäkin tuulissa. Vantit ovat rodia ja epäjatkuvia. Runko on tyhjiövalettua epoksia ja köli on tuettu X:sistä tutulla vahvalla metallikehikolla. 

X46:ssa on vakiona itseskuuttaava fokka, jonka kisko on upotettu kanteen. Itseskuuttaava fokka skuutataan nostinvinssillä. Lisävarusteena saa myös kiskot kajuutan katolle kisapurjeeksi paremmin sopivaa 106 % fokkaa varten. Isopurjeen levanki on upotettu sitloodan lattiaan. Sitlooda on päällystetty tiikillä ja tiikkikannen saa myös muualle veneeseen lisähinnasta. 

Kajuutta on valoisa, kiitos monien ikkunoiden ja demokuvien vaalean sisustuksen. X46:ssa on sisutusvärivaihtoehtoja sen verran paljon, että moni muu valmistaja voi olla kateellinen. Nyt julkistettu standardisisutus on kolmen kajuutan ja kahden wc:n versio. Salongissa on U-muotoinen sohva.

X:n saa kahdella kölivaihtoehdolla – syvällä ja vielä syvemmällä T-mallisella kölillä, joiden syväykset ovat 2,3 ja 2,5 metriä vastaavasti.

Veneessä on varsin kohtuullinen 360 litran vesisäiliökapasiteetti ja pläkässä venettä voi ajaa 280 litran dieseltankilla viitisensataa mailia. Valmistaja kehuu verottoman 399 500 euron hinnan sisältävän X-Yachtsien vakiolaatua useilla kymmenillä tuhansilla. Uskonhan minä.

www.x-yachts.com 

www.x-yachts.fi 

  • Teksti: Otto Aalto
  • Kuvat: X-Yachts

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku