36th America's Cup– Tuttu kisa, uudet veneet
America's Cup, lyhyesti AC, on maailman vanhin yhtä jaksoisesti kisattu purjehdustapahtuma. Ensimmäinen kisa ajettiin vuonna 1851, ja tänä vuonna Uudessa-Seelannissa Aucklandin vesillä on vuorossa 36. turnaus.
America's Cupin kilpailuformaatiksi on vakiintunut Match Race eli vene venettä vastaan purjehdittavien lähtöjen turnausmuoto, mutta kisoja on käyty vuosien varrella erilaisilla veneillä.
Vanhemmat meistä muistavat varmasti 12-metriset, joilla kisattiin vuosikymmeniä sen jälkeen, kun kilpailu herätettiin henkiin toisen maailmansodan aiheuttaman tauon jälkeen. Sittemmin kalusto on kehittynyt huimasti ja muuttunut sekä kooltaan että muodoltaan todellisiksi raasereiksi. Nyt käsillä oleva kilpailu käydään foilaavilla AC75-luokan veneillä. Foilaaminen tarkoittaa sitä, että vain veneen evät koskettavat vettä rungon lentäessä metrien korkeudessa.

Veneitä nähtiin tositoimissa ennen joulua Aucklandissa järjestetyissä World Series -kilpailuissa, jolloin myös kävi selväksi veneiden käsittämätön suorituskyky: nopeudet nousevat luovilla parhaimmillaan yli 30 solmuun ja myötätuuliosuuksilla yli 40 solmuun. Kiinnostuneille löytyy tästä kisasta runsaasti katsottavaa Youtubesta. Hurjan näköistä touhua.
America's Cupissa kynnelle kykenevät tiimit haastavat puolustavan mestarin tämän kotivesillä. Voittoa puolustaa Uuden-Seelannin Emirates Team New Zealand.
Ennen kuin päästään varsinaiseen kisaan, pitää kolmen haastajatiimin selvittää keskinäinen paremmuutensa. Se selviää haastajakisa Prada Cupissa, jonka voittaja pääsee taistelemaan America's Cupin voitosta Emirates Team New Zealandia vastaan.
Prada Cup purjehditaan 15.1.–22.2. välisenä aikana hieman monimutkaisella kaaviolla. Ensin kaikki veneet, myös puolustava mestari, purjehtivat toisiaan vastaan ja pisteytyksen perusteella saadaan haastajien ranking-järjestys.
Toiselle ja kolmannelle sijalle rankatut purjehtivat sitten seitsemän kisaa toisiaan vastaan ja tämän sarjan voittaja kisaa sitten ranking ykköstä vastaan kolmentoista kisan sarjassa. Tämän keskinäinen voittaja etenee sitten haastajaksi uusiseelantilaisille. Monimutkaista? Ehkä hieman, mutta ainakin kisoja riittää seurattavaksi.
Varsinainen America’s Cup alkaa 6. maaliskuuta ja kestää 21.3. asti. Kisoja voi seurata suorana lähetyksenä Youtuben tai America's Cupin nettisivujen välityksellä. Uuden-Seelannin aikaerosta johtuen startit ovat Suomen aikaa keskellä yötä, mutta nauhoituksia on tarjolla myös normaalirytmistään kiinni pitäville.
Katso myös nämä
Venexpo 2017Ilmaiseksi venemessuille
Turun Messukeskuksessa järjestettävään Venexpoon pääsee Suomi 100 -juhlavuoden kunniaksi maksutta....
Best of Boats Award 2017Tässä ovat BOB-finalistit
BOB-finalistien joukossa on tänäkin vuonna useita suomalaisveneitä. Voittajat selviävät 23....
MerisairausOireet ja parannuskeinot
Merisairaudesta puhutaan yleisemmin matkapahoinvointina, mutta mistä pohjimmiltaan on kyse, ja...
RantautumisstressiMeneekö vesillä veneilijän mieli?
Rantautuminen vieraaseen satamaan tai rantaan voi stressata. Miten siinä ihmismielen sekamelskassa...
Uusimmat
Simrad NSO 4 [2026–)– Simradilta uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi
Simrad on esitellyt 80-juhlavuotensa kunniaksi uuden NSO 4 -karttaplotterin, joka perustuu...
Vene 26 Båt: Targa 30.1 GT AD ja Yamarin Aura Cabin– Perinteinen ja moderni
Kymmenmetriseen ympärikuljettavaan ohjaushyttiveneeseen saa sommiteltua sekä yhteysajoon että...
Vene 26 Båt: Max 68 Cabin S ja MS Boat 7 Silent– Kovaan ajoon
Täysalumiininen ohjaushyttivene on monen saaristossa yhteysveneilevän toivelistalla. Suomalainen...
Boot 2026: Excess 13 ja Lagoon 380– Kiinnostavat katamaraanit
Vaikka melkein kaikki muut veneilyn alalajit tuskailevat enemmän tai vähemmän laskeneen kysynnän...