Anytecin ja Yamahan yhteistyöllä on jo pitkä historia, sillä merkittävä osa Anyteceista on jo entuudestaan varustettu ja toimitettu tehdasasennetuilla Yamaha-perämoottoreilla. Käytännössä Anytecin perälauta on kuitenkin vapaa, ja viime vuosina suurin osa Anytecin valmistamista veneistä on toimitettu markkinoille Mercuryn moottoreilla varustettuina.
Yamaha Motor Scandinavian ja Anytecin uusi sopimus mahdollistaa merkkien välille entistä tiiviimmän yhteistyön jälleenmyyjäverkoston, markkinoinnin ja tuotekehityksen saralla.
– Olemme työskennelleet Yamahan kanssa jo pitkään ja uusi sopimus on sille luonteva seuraava askel. Anytecille kyse ei ole vain moottoreista, vaan pitkälle tulevaisuuteen katsovan yhteistyön rakentamisesta. Veneemme asettavat korkeat vaatimukset sekä suorituskyvylle että teknologialle, ja tiedämme että Yamaha vastaa huutoon, Anytecin toimitusjohtaja Jonas Vedin kommentoi.
Aiemmin Yamaha-moottorit toimitti Anytecin latviassa sijaitsevalle tehtaalle Yamaha Motor Finland.
Juttua muokattu kauttaaltaan 27.8.2025 klo 22.47. Poistettu muun muassa virheellinen tieto Yamahan yksinopikeudesta Anytecin moottoritoimittajana.