Seikkailuhenkisiä luksusjahteja valmistava Cantiere delle Marche kertoo suunnittelevansa uutta Iceman-nimistä tenderiä. Havainnekuvien perusteella uutuus noudattaa italialaisveistämön seikkailullista linjaa.

Cantiere delle Marche Ice palkkasi Icemanin suunnitteluun monipuolisista ja innovatiivisista veneistään tunnetun italialaisen Valerio Rivellinin. Iceman on tarkoitettu toimimaan tukiveneenä eli niin sanotuna tenderinä CdM:n suunnittelemalle Flexplorer 146:lle. Flexplorer 146 on liki 45 metriä pitkä explorer-tyyppinen lukusjahti, jonka kerrotaan voivan operoida aina arktisilla vesillä asti. Pidemmät siirtyvät Iceman matkaa kätevästi emoaluksensa takakannella. 

Iceman ei alumiinirungon sekä hiilikuituisen kansi- ja hyttirakenteen yhdistelmällä poikkea Studio Rivellini Engineering & Yacht Design -yhtiön suunnittelufilosofiasta, joka korostaa rakenteellista lujuutta ja keveyttä.

Vene on 9,55 metriä pitkä ja 3 metriä leveä, ja vain 50 senttimetrin syväyksellä se pääsee jopa hyvin mataliin rannikkovesiin. Sillä on 4 tonnin uppouma, se voi kuljettaa 10 matkustajaa ja sen voimalähteenä on 370 hevosvoiman Yanmar-moottori.

Tenderi ja sen tenderi

Ulkoisen olemuksensa osalta Iceman on odotetun elämyksellinen. Sen muotokielessä näkyy runsaasti teräviä kulmia karskin tummanpuhuvissa sävyissä. Melko eteen sijoitettu ohjaushytti ei rendereiden perusteella ole ympärikäveltävä, ja pienelle etukannelle kuljetaan hytin etuosassa olevasta ovesta.

Eteen sijoitettu ohjaushytti mahdollistaa sen, että Iceman kykenee kuljettamaan takakannella omaa pientä tenderiään, 4,35 metriä pitkää rib-venettä.

Jotta aika napa-alueilla ei kävisi pitkäksi Flexplorer 146:lla, Icemanin kyytiin mahtuu rib-veneen lisäksi joukko muita vesileluja: kaksi seabobia, kaksi kuuden metrin kanoottia ja neljä Aerofoil-lautaa, sekä kalastusvälineitä ja sukellusvarusteita, mukaan lukien kuusi paineilmasäiliötä.

www.cantieredellemarche.it

  • Teksti: Fredrik Eriksson
  • Kuvat: Cantiere delle Marche

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Minor 27 WR - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 27 WR

2005 69900 €

Siisti ja merikelpoinen Minor 27 WR luotettavalla Volvo Penta KAD 300 diesel-moottorilla. Veneen keulassa makuutilat kolmelle henkilölle ja vesi-WC. Hytistä löytyy pieni pentteri liedellä ja...

Myyjä: Astrum Turku

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy