Museovirasto järjestää 4.–6.9.2025 Kotkassa ja Loviisassa limisaumavenekonferenssin, joka jonka tavoitteena on varmistaa Unesco-listatun perinteen säilymistä ja kehittämistä Pohjoismaissa.

Museoviraston Suomessa järjestämä pohjoismainen limisaumavenekonferenssi tarjoaa laajan kattauksen esityksiä, paneelikeskusteluja ja työpajoja. Tapahtumaan odotetaan osallistujia kaikista Pohjoismaista – mukana on veneenveistäjiä, yhdistyksiä, museoita, koulutustahoja ja puuveneiden harrastajia.

Konferenssin ensimmäinen päivä järjestetään Merikeskus Vellamossa Kotkassa, missä vieraat voivat tutustua Suomen merimuseon näyttelyihin ja Suomen Puuvenekeskuksen toimintaan. Toisena päivänä ohjelma jatkuu Loviisan Perinnekeskus Kuggomissa työpajatyöskentelyn merkeissä. Kolmantena päivänä luvassa on purjehdusta Suomenlahdella.

Pohjoismainen limisaumaveneperinne hyväksyttiin Unescon aineettoman kulttuuriperinnön luetteloon loppuvuonna 2021 ensimmäisenä yhteispohjoismaisena hakemuksena. Taustalla on vuosien mittainen yhteistyö Pohjoismaiden kesken. Ensimmäinen laaja yhteistyökonferenssi järjestettiin Tanskassa syksyllä 2023.

Useita hankkeita

Suomessa on käynnistynyt useita hankkeita limisaumaveneperinteen suojelemiseksi eri puolilla maata. Suomen puuveneveistäjät on kehittänyt uuden mallityypin, Kiislan, ja Perinnekeskus Kuggom on avannut puuvenemallisto.fi-sivuston, joka tutustuttaa veneilijöitä puuveneiden maailmaan ja helpottaa niiden myyntiä. Hakuprosessin myötä syntyi aktiivinen limisaumaveneperinnerinki, joka kokoaa yhteen noin satakunta alan toimijaa. LIMI-hankkeessa on dokumentoitu, tallennettu ja digitoitu limisaumaveneisiin liittyvää aineistoa, mukaan lukien sekä vanhojen että uusien veneiden piirustuksia, joita veistäjät, opiskelijat ja tutkijat voivat hyödyntää.

Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Museovirasto, Kotkan kaupunki, Suomen merimuseo, Perinnekeskus Kuggom, Suomen puuveneveistäjät ja Suomen puuveneilijät. Tilaisuus on avoin kaikille, ja tapahtuman kielet ovat englanti sekä skandinaaviset kielet.

www.museovirasto.fi

  • Teksti: Fredrik Eriksson
  • Kuva: Juha Karikoski

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Sunseeker Manhattan 50  Volvo Penta D12, 715 hv, Diesel - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 50 Manhattan 50

2005 390 000 €

Mahtava Sunseeker 50 Manhattan nyt myynnissä. Todella huolellisesti pidetty ja huollettu.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy