MP Yachts aloittaa Windyn maahantuonnin ja myynninWindy palaa Suomeen
Norjalainen Windy on yksi arvostetuimmista Pohjoismaisista venemerkeistä, mutta Suomen markkinoilla sen näkyvyys on ollut viime vuosikymmeninä vähäinen. Uuden maahantuojan myötä tilanne muuttuu.
Windyjen maahantuojana ja myyjänä Suomessa ja Virossa aloittaa vuonna 2012 perustettu, Helsingissä toimiva MP Yachts Oy. Yhtiön omistaja Mika Papunen on työskennellyt venealalla vuodesta 1989.
"Venealalla viettämieni vuosien aikana moni venemerkki on tullut tutuksi, ja Windy on aina vakuuttanut tyylikkyydellä, huippuluokkaa olevalla viimeistelyllä sekä vertaansa vailla olevilla ajo-ominaisuuksilla. Windy on fantastinen venemerkki ja on suuri kunnia saada edustaa brändiä Suomen ja Viron markkinoilla", Papunen toteaa.
Jo nyt on varmistunut, että Vene 20 Båt -messuilla ensi helmikuussa Suomessa esitellään Windy 39 Camira. MP-Yachts toimii Windyn ohella myös englantilaisten Fairline-veneiden maahantuojana ja myyjänä sekä veneiden ja jahtien välittäjänä Suomessa, Virossa ja Välimeren alueella.
Katso myös nämä
Cranchi XT 36 (2018–)Laatikkoleikki
Italialaiset ovat tunnettuja muotoilustaan. Cranchin uusin taitaa olla se säännön tekevä poikkeus.
Jeanneau Merry Fisher 1095 (2018–)Matkamalli isoilla perämoottoreilla
Jeanneau rikkoo rajoja venyttäessään mallistonsa laajuutta äärimmilleen. Merry Fisher...
Venexpo 2017Ilmaiseksi venemessuille
Turun Messukeskuksessa järjestettävään Venexpoon pääsee Suomi 100 -juhlavuoden kunniaksi maksutta....
Best of Boats Award 2017Tässä ovat BOB-finalistit
BOB-finalistien joukossa on tänäkin vuonna useita suomalaisveneitä. Voittajat selviävät 23....
Uusimmat
Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa kesäkaudelle– Unelmahommiin Ahvenanmaan saaristoon?
Ahvenanmaan pohjoisessa saaristossa sijaitseva Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa tulevalle...
Lagoon 47 (2027–)– Kiusoitellen paljastuva
Lagoon esittelee tulevaa 47-jalkaista malliaan julkistamalla siitä tietoja vain tipoittain. Nyt on...
Lähteelä vaihtoi omistajaa– Kirkkonummi osti retkisataman Helsingiltä
Kirkkonummen kunta on ostanut Porkkalan Lähteelän ulkoilualueen Helsingin kaupungilta. Kauppahinta...
Itama 70 (2027–)– Silkkaa naadindoa
Elegantit linjat, riittävä nopeus ja täydellinen vapaus. Saapasmaasta ponnistavan Itaman uusi...