Saimaan Le Mans palaa kilpailukalenteriin– Vuorokauden mittainen purjehdushaaste
Legendaarinen 24-tunnin purjehdus palaa Eteläiselle Saimaalle 5.–6. kesäkuuta. Tapahtuman järjestää Lappeenrannan Pursiseura.
Takavuosina vuorokauden mittainen kilpailu vakiinnutti asemansa Saimaan purjehduskauden kohokohtana ja kokosi yhteen niin kilpapurjehtijat kuin retkiveneilijätkin. Parhaimmillaan lähtöviivalle asettui lähes 80 venekuntaa.
Tulevana kesänä Saimaan 24-tunnin purjehdus palaa kilpailukalenteriin. Lappeenrannan Pursiseuran (LrPS) mukaan tapahtuma on testivaiheessa, vaikka seura panostaa sen toteutukseen merkittävästi.
– Kyseessä on monelle uudenlainen kisaformaatti, joten etenemme pilottiluonteisesti. Tavoitteena on rakentaa tapahtumasta jälleen pysyvä osa Saimaan kilpailukalenteria, kertoo LrPS:n kommodori Mikko Ikonen.
Kilpailun ajankohta on sovittu yhteistyössä alueen purjehduskilpailuja koordinoivan Saimaa Ranking -toimikunnan kanssa. Reittejä on uudistettu, ja tavoitteena on tarjota turvallinen mutta taktisesti haastava kilpailu.
– Uudistettu 24-tunnin purjehdus tarjoaa Saimaalla seikkailun, jollaista ei ole muualla Suomessa eikä edes Pohjoismaissa, sanoo seuran kilpailupäällikkö Hannu Viitikko.
Seurattavissa myös kotisohvalta
Kilpailun tekee ainutlaatuiseksi sen poikkeuksellinen formaatti.
Purjehdusaika on tasan yksi vuorokausi, ja tavoitteena on kulkea ennalta määrättyjä reittivälejä pitkin mahdollisimman pitkä matka.
– Liian usein matkapurjehduskisat ovat pelkkää siirtymää A:sta B:hen. Tässä kilpailussa korostuvat taktiikka, sääennusteiden seuraaminen ja reittivalinnat, Viitikko toteaa.
Tapahtumaan tulee käyttöön seurantajärjestelmä, jonka avulla yleisö voi seurata kilpailun etenemistä reaaliajassa.
– Tämä on uutta Saimaalla. Haluamme tuoda kilpailun lähemmäs myös niitä, jotka eivät ole vesillä, Viitikko kertoo.
Ilmoittautuminen avataan maaliskuussa seuran verkkosivuilla. Ensimmäisen vuoden tavoitteena on 10–15 venekunnan osallistuminen.