Yrityksen sopimusvalmistustuotteissa käytetään innovatiivisia valmistusmenetelmiä. Vuonna 2012 yritys teki strategisen linjauksen tuotantomenetelmän muuttamiseksi injektiolaminointiin, joka on ekologinen ja ystävällinen myös työympäristön kannalta.
– Injektiolaminointi on huomattavasti siistimpää kuin ruiskulaminointi. Sen lisäksi, että laminaatista tulee parempaa, on meidän ollut myös helpompi rekrytoida työntekijöitä, Esmarin Compositesin toimitusjohtaja Jonne Tynkkynen kertoo.
Pitkäjänteistä kehittämistä
Tuotantomenetelmän kehittäminen ja muuttaminen on vaatinut yritykseltä pitkäjänteistä kehittämistä ja sitoutumista. Yritys luopui väliaikaisesti veneiden valmistamisesta vuonna 2014.
– Testasimme kymmenisen vuotta eri materiaaleja, apuaineita ja menetelmiä injektiolaminoinnissa. Valmistimme useita tuhansia tuotteita injektiolaminointina ja keräsimme osaamista menetelmään. Vuonna 2021 palasimme venevalmistukseen, nyt uudella injektiolaminointimenetelmällä.
Esmarista tuli samalla ensimmäinen suomalainen venevalmistaja, joka pystyy valmistamaan veneitä sarjatuotantona injektiolaminointia käyttäen.
Käsityövaltaisella toimialalla yritys on onnistunut automatisoimaan tuotantoa, vaikka sarjat ovat pieniä. Kun tuotteen valmistustekniikat otetaan huomioon jo suunnittelun varhaisessa vaiheessa, tuotteiden valmistus on erittäin kustannustehokasta.
Esmarin rakentaa tällä hetkellä Silver Pumaa sekä Quarken 27 Openia ja T-Topia. Venevalmistus muodostaa kolmasosan yrityksen liikevaihdosta.
– Venevalmistuksen osalta olemme maksimikapasiteetissa, eikä meillä näillä näkymin ole suunnitelmissa kasvattaa sitä, Tynkkynen kertoo.
Oikea liike
Valintaraadin perusteluissa todetaan, että tunnettuna veneenrakentajana aloittanut yhtiö on pysynyt kehityksen aallonharjalla muuntautuen markkinatilanteen mukaisesti. Esmarin on uinut myös vastavirtaan, esimerkiksi käynnistämällä yhteistyön laivanrakennusteollisuuden kanssa aikaan, jolloin risteilytoiminta oli maailmanlaajuisessa lamassa. Tämä liike on myöhemmin osoittautunut oikeaksi. Tänä päivänä risteilijöiden lisäksi Esmarinin komposiittirakenteita on käytössä mm. junissa sekä raitiotievaunuissa. Esmarin on myös ainoa valmistaja maailmassa, joka käyttää injektiolaminointia laivojen kylpyhuoneiden lattiaelementtien valmistamiseen.
Lisäksi Esmarin on kehittänyt täysin omana tuotteenaan kelluvien huviloiden valmistuksen.
Esa Tynkkysen vuonna 1992 perustama yhtiö jatkaa toimintaansa nuoremman sukupolven johdossa. Sukupolvenvaihdosta alettiin suunnitella jo vuonna 2006, kun tuhoisan tehtaan tulipalon jälkeen Jonne Tynkkynen päätti lähteä yhtiöön mukaan. Esa Tynkkynen on edelleen yrityksen osakkaana ja toimii hallituksen puheenjohtajana, mutta pojat Jonne ja Jere ovat ottaneet yrityksen johtamisen ja kehittämisen haltuunsa. Myös Ilkka Ovaska on perheen ulkopuolisena omistajana mukana yhtiön päivittäisessä toiminnassa.